Zespół aktorski

Aktorzy

Szymon Czacki

Szymon Czacki

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /2006/

15.03.2006 – 31.08.2015, Teatr Współczesny, Wrocław
1.09.2012 – Narodowy Stary Teatr, Kraków

„Aktora do zadań specjalnych” jak pisał o Szymonie Czackim Tomasz Kaczorowski („Nowa Siła Krytyczna”) możemy podziwiać w poruszającym spektaklu Marcina Wierzchowskiego „Nadchodzi chłopiec”, którym skłania widzów do refleksji nad okrucieństwem i jego konsekwencjami, a także w „Biesach. Spektaklu o piciu herbaty” Pawła Miśkiewicza, gdzie jako Stiepan Wierchowieński tkwi w samym środku rozgorzałej rewolucji. W innej odsłonie zaprezentował się w feministycznym odczytaniu „Panien z Wilka” Agnieszki Glińskiej, gdzie jako Wiktor – „Czacki znakomicie wyczuwa usposobienie i charakter bohatera, z powodzeniem rywalizując z Danielem Olbrychskim” (Kalina Zalewska „Teatr”). W „Roku z życia codziennego w Europie Środkowo-Wschodniej” Strzępki i Demirskiego – jak pisze Tomasz Domagała (domagalasiekultury.pl): „Jest na scenie walczący o siebie Bohater, w dobrej interpretacji Czackiego”, który idealnie spaja poszczególne wątki spektaklu. Intrygująca, nieoczywista jest także postać Pétiniaud, którą kreuje w przedstawieniu „Słowacki umiera” Radka Stępnia, w ramach pokazów Niepodległości.

Szymon Czacki śpiewając, szarpie i niepokoi sumienia widzów w „Głodzie” Anety Groszyńskiej. Znakomitą rolę zbudował także w „Podopiecznych” Pawła Miśkiewicza, wcielając się w jedną z anonimowych postaci – imigrantów. Aktor doskonale odnalazł się także w spektaklu „Chaos pierwszego poziomu” Mateusza Pakuły, gdzie jako Szczur „pomstuje na «idiotę Mickiewicza» (…). Gałkowska i Czacki są w tych krótkich scenach naprawdę świetni” (Olga Katafiasz, teatralny.pl). To on także rozbawia widzów, wprowadzając ich jako Czeladnik II do inscenizacji „Szewców” Justyny Sobczyk, autotematycznego spektaklu o rzemiośle, jakim w istocie jest aktorstwo. Aktor zabłysnął także podwójną rolą Rotschilda/Wilka z Wall Street w „nie-boskiej komedii. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” w reżyserii Moniki Strzępki, za którą wraz z całym zespołem aktorskim otrzymał Nagrodę im. S. Wyspiańskiego. Jacek Cieślak w „Rzeczpospolitej” tak charakteryzuje graną przez niego postać: „Rotschild, żydowski plutokrata, wilk w ludzkiej skórze – Wilk z Wall Street (rewelacyjny Szymon Czacki). Jego religią jest robienie fortuny kosztem szaraczków, bo to daje polisę na życie nawet w czasach katastrofy”.

W Starym Teatrze Czacki zadebiutował rolą Reżysera w „Naszym mieście” Wildera w reżyserii Szymona Kaczmarka, a rok później dołączył do stałego zespołu. Niekwestionowany sukces przyniosła mu rola groteskowego rockmana Stanisława Retro w „Pawiu królowej” Świątka (nagroda dla najlepszego aktora na Koszalińskich Konfrontacjach Młodych m-teatr, 2013). Aktor niezwykle plastyczny, operujący szeroką gamą środków, doskonalił swój warsztat w spektaklach Peszka, Meissner, Augustynowicz, Wysockiej (szczególnie w wielokrotnie docenianym „Kasparze”), Zadary czy Passiniego, w którego „Wandzie” wcielił się w przejmującą rolę Wandy-Chłopca i Ofelii. Na scenie Starego Teatru przykuwał uwagę jako wyrafinowany, bezwzględny polityk Zygmunt III Waza w „Poczcie Królów Polskich” Garbaczewskiego czy operujący gładkimi frazesami Mortimer w „Edwardzie II” Augustynowicz. Uwodził rolą Spektrofoba w „Geniuszu w golfie” Szczawińskiej, wymagającą formalnej dyscypliny i wręcz muzycznego nastrojenia się partnerów.

Aktor wcielił się także w postać Amerykańskiego Producenta, szukającego dobrego ujęcia oraz miejsca w Hollywood dla Rity Gorgonowej, tytułowej bohaterki przedstawienia Wiktora Rubina i Jolanty Janiczak. Tak zaś o kolejnej roli Czackiego w inscenizacji Starego Teatru pisze Witold Mrozek: „«Hamlet» Garbaczewskiego uwodzi nie tylko siłą obrazów czy dowcipem adaptacji, ale też rewelacyjnym aktorstwem (…) Szymon Czacki jako dworzanin Guildenstern jest jednocześnie reżyserem wprowadzającym Hamleta-aktora w tajniki postaci”. Umiejętności improwizacji, otwartości na eksperyment oraz niemałej sprawności fizycznej wymagał z kolei od aktora spektakl „Dekalog”, będący dialogiem z chrześcijańską tradycją, prowadzonym przez chińskiego reżysera Tiana Gebinga (awf, db).

Nagrody

2015 – Nagroda im. S. Wyspiańskiego
2013 – Festiwal Koszalińskie Konfrontacje Młodych m-teatr – nagroda dla najlepszego aktora za rolę w przedstawieniu „Paw królowej” wg D. Masłowskiej, reż. P. Świątek

W teatrze

Pozostałe