Repertuar

Podopieczni

Podopieczni

Elfriede Jelinek
Reż. Paweł Miśkiewicz
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Podopieczni

Data
premiery

09.04
2016

czas
trwania

3 godz.
1 przerwa

Bilety

80 zł
normalny
50 zł
ulgowy
kup bilet

Inspiracją dla Elfriede Jelinek, która napisała tę sztukę w 2012 roku, była okupacja wiedeńskiego kościoła Votivkirche przez grupę nielegalnych imigrantów miesiącami czekających na decyzje o przyznaniu prawa pobytu w Austrii. Święte prawo „azylu świątyni” nie uchroniło ich przed wydaleniem z kościoła, potem z kraju i z Europy. Nikt wtedy nie przypuszczał, że kilka lat później problem migracji rozleje się na całą Europę i według wielu zagrozi jej podstawom. Powszechna (a nawet obowiązująca?) wydaje się dzisiaj taktyka odwracania oczu, ograniczenia empatii i zapisanej w religii odpowiedzialności za bliźniego. Twórcy spektaklu – świetnie przyjętego przez krytykę i widzów – proponują, aby ową „inwazję obcych” potraktować, jako okazję do przyjrzenia się nam samym i ideom, które wyznajemy. Bo – cytując Jelinek – „może one (te wartości) też chciałyby wznieść się wyżej, nim nas przygniotą”. Może to zwiastun końca znanego nam świata i wezwanie do podjęcia duchowej i cywilizacyjnej przemiany?

W „Podopiecznych” Jelinek mówi „sprawdzam” tzw. europejskim wartościom. Widma uchodźców ironicznie powtarzają frazę o pokojowym współżyciu. Entuzjastycznie wykrzykiwanym „chcemy!” potwierdzają wolę znalezienia się na wspólnym kulturowym fundamencie – by zaraz pytać, czy na pewno wszyscy się na nim zmieścimy.
Witold Mrozek; „Gazeta Wyborcza”

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2016 – XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, Katowice – spektakl mistrzowski, poza konkursem
  • 2016  – 9 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków. Nagrody: Jan Peszek – nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską, Barbara Hanicka – nagroda za najlepszą scenografię

 

Twórcy

Podopieczni - video