Aktualności

JUBILEUSZ 240-LECIA

JUBILEUSZ 240-LECIA

JUBILEUSZ 240-LECIA TEATRU KRAKOWSKIEGO / FENOMEN STAREGO

 

W tym roku świętujemy jubileusz 240-lecia powstania teatru repertuarowego w Krakowie.

Historia jego istnienia, chociaż burzliwa i rwana, jest pars pro toto historią polskiego teatru i jego najważniejszych zjawisk. Przez cały ten czas Staremu Teatrowi udało się zachować swoją wyjątkowość.

 

Na pytanie „jaki powinien być Narodowy Stary Teatr” odpowiedzią może być zatem próba zrozumienia czym Stary Teatr był i jak stał się samym sobą. Wszak nadany oficjalnie status „narodowego” postrzegać można jako swoistą ochronę tego niezwykłego w skali naszego kraju fenomenu. Fenomen Starego Teatru – tak należałoby nań spojrzeć.

 

Postanowiliśmy, by pytanie o przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Starego Teatru zostało naświetlone cytatami zaczerpniętymi z wypowiedzi legendarnego Konrada Swinarskiego i, niesłusznie dziś zapomnianej Lidii Zamkow. Naświetlone w sposób dosłowny – w oknach od Placu Szczepańskiego zabłysły neony z hasłami jubileuszowymi:

 

„Teatr – spójnia myśli” – Konrad Swinarski

 

Słowami Swinarskiego chcemy prowokować; proponujemy je jako nasze motto, ale jednocześnie kłócimy się z nimi (sam Swinarski użył ich zresztą mocno krytycznie). Chcemy zbadać ich aktualność. Czym jest spójnia? Czy chodzi o jednotę poglądów, gustów estetycznych, zapatrywań na świat? Czy może jedynie o grunt spotkania, o miejsce, w którym można spróbować wspólnie porozmawiać o problemach otaczającej nas rzeczywistości, spróbować zdiagnozować je i poszukać ich rozwiązań? I czy teatr wciąż może być takim miejscem?

 

„A ja chcę, by widz ostro widział” – Lidia Zamkow

 

Lidia Zamkow była jedną z najaktywniejszych reżyserek w XX-wiecznej historii Starego Teatru. Jubileusz 240-lecia chcemy więc wykorzystać do tego, by przypomnieć tę niezwykłą kobietę, pozostającą dziś w cieniu swoich kolegów po fachu. A jednocześnie – przypomnieć jej marzenie. Pragnienie Zamkow jest wyzwaniem dla wszystkich stron teatralnego spotkania: ostrość widzenia zobowiązuje twórczynie i twórców, zobowiązuje również tych, którzy siadają na widowni. Wszak, by posłużyć się bon-motem innego krakowskiego artysty, do teatru nie wchodzi się bezkarnie.

 

17 października, równo 240 lat po zatwierdzeniu przez władze miasta zgody na uruchomienie w Krakowie teatralnej działalności repertuarowej, proponujemy:

 

  • Pokaz spektaklu „Halka” w reżyserii Anny Smolar;
  • Wieczorny mapping Fenomen Starego na fasadzie naszego gmachu przy Placu Szczepańskim: w telegraficznej galopadzie odbędziemy podróż przez dwadzieścia cztery dekady ewolucji architektury, zespołu i wydarzeń kształtujących oblicze Starego Teatru. Prezentacja powtórzona zostanie trzykrotnie w godzinach: 20.30, 21.00 i 21.45;
  • Tego dnia swoją działalność inauguruje również SKLEP TEATRALNY, zlokalizowany w Muzeum Starego Teatru (MICET), w którym będzie można nabyć gadżety teatralne oraz przygotowane specjalnie na Jubileusz wydawnictwo „FENOMEN STAREGO”.

 

Sezon jubileuszowy to także dziesięć premier, imprezy towarzyszące, a także kilka niespodzianek, które sukcesywnie będziemy Państwu zdradzać.

 

Do zobaczenia w Teatrze!

 

Dyrekcja Narodowego Starego Teatru


Powiązane artykuły

Likwidacja Festiwalu "Dialog"-APEL

Apel TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w sprawie zapowiedzi likwidacji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego "Dialog" we Wrocławiu.

16-10-2021

Czytaj więcej

Warsztat muzycznego storytellingu / Unsound Festival

Zapraszamy na otwarty pokaz podsumowujący warsztat muzycznego storytellingu, realizowany przez Narodowy Stary Teatr i Unsound Festival.

13-10-2021

Czytaj więcej