Dyrekcja

Dyrektorka

Dorota Ignatjew

Dorota
Ignatjew

Dyrektorka

Dorota Ignatjew

Kontakt: tel. 12 421 29 77 (sekretariat)

Aktorka, reżyserka teatralna, menadżerka kultury i dyrektorka teatrów, od 1 września 2024 roku pełni funkcję dyrektorki Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Absolwentka Wydziału Lalkarskiego PWST we Wrocławiu (1992), Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie (1994), oraz Studiów Podyplomowych Zarządzania Kulturą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2013).

Na początku lat 90. Dorota Ignatjew była asystentką Jerzego Grzegorzewskiego, a w latach 1995–2003 etatową aktorką Teatru Polskiego im. A. Szyfmana w Warszawie. W latach 2003–2009 pełniła funkcję asystentki dyrektora artystycznego Teatru Narodowego w Warszawie oraz etatowej asystentki reżyserów. Pracowała u boku takich artystów i artystek teatru, jak m.in.: Tadeusz Bradecki, Michał Walczak, Kazimierz Kutz, Agnieszka Glińska, Agnieszka Lipiec-Wróblewska, Stanisław Różewicz, Michał Zadara, Willi Pomerantz, Andrzej Domalik, Maciej Prus, Iwan Wyrypajew, Jan Englert, Barbara Wysocka.

Jako reżyserka zadebiutowała na festiwalu Warszawa Singera w roku 2006 spektaklem „Cyjanek o Piątej” Pavla Kohouta. Reżyserowała także „Norymbergę” Wojciecha Tomczyka (Teatr Polski w Bielsku-Białej), „Walizkę” Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (Teatr Żydowski w Warszawie), była także drugą reżyserką przy spektaklach Teatru Telewizji: „Kryptonim Gracz” i „Gry operacyjne” – obu wg scenariusza i w reżyserii Agnieszki Lipiec-Wróblewskiej, w których również występowała jako aktorka. Grała w licznych przedstawieniach radiowych Polskiego Radia oraz jako aktorka dubbingowa.

W 2011 roku w wyniku konkursu została zastępcą dyrektora do spraw artystycznych Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Podczas jej dyrektury w Teatrze Zagłębia zrealizowano wiele spektakli, które zyskały uznanie na arenie ogólnopolskiej m.in. „Między nami dobrze jest” w reż. Piotra Ratajczaka oraz „Korzeniec”, „Koń, kobieta i kanarek” w reż. Remigiusza Brzyka. Na deskach Teatru Zagłębia grała w spektaklach: Łukasza Kosa „Bobiczek” (nominacja do Złotej Maski za rolę Szracji), Remigiusza Brzyka „Koń, kobieta i kanarek”, Tomasza Śpiewaka „Sala królestwa”. W latach 2016-2020 Dorota Ignatjew była dyrektorką naczelną i artystyczną Teatru im. Juliusza Osterwy w Lublinie, następnie pełnomocniczką dyrektora w Teatrze Żydowskim w Warszawie. Bezpośrednio przed objęciem narodowej sceny w Krakowie pełniła funkcję dyrektorki Teatru Nowego w Łodzi. Za jej dyrekcji wspomniane sceny, w Lublinie i w Łodzi, znalazły się w czołówce polskich teatrów, zyskały mocną pozycję w ogólnopolskich rankingach teatralnych oraz były zapraszane na liczne festiwale teatralne.

Zastępca dyrektorki ds. artystycznych

Jakub Skrzywanek

Jakub
Skrzywanek

Zastępca dyrektorki ds. artystycznych

Jakub Skrzywanek

Kontakt: tel. 12 421 29 77 (sekretariat)

Reżyser, autor scenariuszy teatralnych, twórca instalacji performatywnych, od 1 września 2024 roku pełni funkcję zastępcy dyrektorki do spraw artystycznych w Narodowym Starym Teatrze im. H. Modrzejewskiej w Krakowie. Absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu AST w Krakowie, Filologii Polskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oraz kursu DOKPRO w Mistrzowskiej Szkole Wajdy. W okresie od stycznia 2022 roku do końca sierpnia 2024 roku był zastępcą dyrektora do spraw artystycznych w Teatrze Współczesnym w Szczecinie.

Jakub Skrzywanek jest laureatem najważniejszych nagród teatralnych. Jego debiutancki spektakl „Cynkowi Chłopcy” z Teatru Dramatycznego w Wałbrzychu został nagrodzony Grand Prix na Festiwalu Pierwszy Kontakt w Toruniu i podczas Festiwalu Koszalińskie Konfrontacje Młodych (2017). Za reżyserię spektaklu „Śmierć Jana Pawła II” przygotowanego w Teatrze Polskim w Poznaniu, otrzymał Laur Konrada, główną nagrodę XXI Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Reżyserskiej „Interpretacje” w Katowicach i nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu „Boska Komedia” (2022) za oryginalne ujęcie tematu przedstawienia. Dokonania artystyczne reżysera w 2022 roku doceniono przyznając mu Paszport Polityki w kategorii Teatr. O spektaklach Jakuba Skrzywanka pisały m.in New York Times, Financial Times, Frankfurter Allgemeine Zeitung, Jerusalem Post, czy L’Espresso.

Uznanie zdobyły również jego teksty dla teatru. Sztuki „Pogrom alfonsów, Warszawa 1905”, oraz „To my jesteśmy przyszłością!” znalazły się w półfinale konkursu Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej. Tekst „Dziewczyny z podziemia”, stworzony na podstawie wywiadów z afgańskimi uchodźczyniami, wystawiono w legendarnym teatrze Ilkhom w Taszkiencie, gdzie wzbudził ogromne emocje.

W styczniu 2022 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego w Teatrze Współczesnym w Szczecinie, zostając zarazem najmłodszym dyrektorem teatru w Polsce. Tworząc profil artystyczny tej instytucji stawiał na odkrywanie młodych artystek i poszukiwanie nowych języków teatru. Mottem jego kadencji była fraza „Teatr, który słucha”, sygnalizująca potrzebę nawiązania żywego dialogu teatru z publicznością oraz ścisły związek podejmowanych działań artystycznych z działaniami społecznymi i pedagogicznymi.

Jakub Skrzywanek był Dyrektorem Artystycznym 57. Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt. Współpracuje stale z estońskim teatrem Vaba Lava, gdzie przygotowuje program, zapraszając ciekawych artystów z Europy Środkowej.

 

Zastępca dyrektorki do spraw technicznych i administracyjnych

Dariusz Barszczewski

Dariusz
Barszczewski

Zastępca dyrektorki do spraw technicznych i administracyjnych

Dariusz Barszczewski

Kontakt: tel. 12 421 29 77 (sekretariat)

Inżynier architekt, absolwent Wydziału Architektury i Urbanistyki Politechniki Krakowskiej (1994) oraz studiów podyplomowych Międzynarodowe procedury organizacji inwestycji według FIDIC na Politechnice Wrocławskiej (2019). W latach 2015-2021 pracował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie jako zastępca kierownika Działu Administracyjno-Gospodarczego, a następnie Główny specjalista ds. inwestycji.

Wcześniej (lata 2008-2015) prowadził własne biuro architektoniczne, zajmujące się projektami dla osób prywatnych oraz współpracą z dużymi partnerami – zarówno prywatnymi, jak i instytucjami budżetowymi. W latach 1996-2008 zajmował różne stanowiska w firmie budowlanej PPU ILKUS sp. z o.o., awansując od specjalisty ds. produkcji po zastępcę Dyrektora.

Ukończył liczne szkolenia doskonalące kompetencje zawodowe, m.in. w dziedzinie finansów, przetargów, prawa zamówień publicznych czy okresowych kontroli budynków.

Główna Księgowa

Edyta Leszczyńska

Edyta
Leszczyńska

Główna Księgowa

Edyta Leszczyńska

Kontakt: tel. 12 421 77 33
mail: edyta.leszczynska@stary.pl

Pełnomocniczka dyrekcji do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju

Dorota Semenowicz

Dorota
Semenowicz

Pełnomocniczka dyrekcji do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju

Dorota Semenowicz

mail: dorota.semenowicz@stary.pl

Kuratorka, teatrolożka, dramaturżka, doktorka nauk humanistycznych. W latach 2009–2023 kuratorowała Malta Festival Poznań. W latach 2009-2017 pracowała w dziale literackim warszawskiego Teatru Narodowego. Od jesieni 2024 roku pełni funkcję pełnomocniczki dyrektorki Doroty Ignatjew ds. współpracy międzynarodowej i rozwoju w Narodowym Starym Teatrze. Ukończyła Uniwersytet Paris III Sorbonne-Nouvelle (teatrologia, literaturoznawstwo) we Francji, a stopień doktora uzyskała na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2013). Jest adiunktem w Akademii Teatralnej w Warszawie. Opublikowała książki To nie jest obraz. Romeo Castellucci i Socìetas Raffaello Sanzio (2013, wersja angielska 2016) i Mechanika skandalu (2023). Jest redaktorką prac zbiorowych oraz autorką artykułów na temat współczesnych sztuk performatywnych. Jako dramaturżka współpracowała przede wszystkim z Maciejem Podstawnym. Z Romeem Castelluccim zrealizowała instalację muzyczną Doktor Faustus.

Rada Artystyczna

Rada Artystyczna

Małgorzata Gałkowska

Ewa Kaim

Dorota Segda

Daniel Arbaczewski

Juliusz Chrząstowski

Wojciech Kiwer

Radosław Krzyżowski

 

Kontakt: tel. 12 421 29 77 (sekretariat)

e-mail: sekretariat@stary.pl

Sekretariat

Sekretariat

 

Monika Chyla – sekretarka

tel. 12 421 29 77 ; tel. 12 422 80 20 lub 12 422 85 66, wew. 110

e-mail: sekretariat@stary.pl