mitos21 European Theatre Network / mitos21 Europejska Sieć Teatrów

 

mitos21, międzynarodowa sieć współpracy między najważniejszymi i najprężniej działającymi teatrami Europy, powstała w październiku 2008 roku. Jednym z założycieli mitos21 był Narodowy Stary Teatr w Krakowie. Początkowo Europejska Sieć mitos21 nie posiadała stałej instytucjonalnej struktury, a koordynatorem każdego z realizowanych projektów był jeden z teatrów – członków stowarzyszenia.

9 września 2012 r. podczas odbywającego się w Paryżu walnego zgromadzenia podjęto decyzję o powołaniu oficjalnej struktury organizacyjnej sieci, wybierając jednocześnie jej Zarząd, w skład którego weszli: Staffan Valdemar Holm (naczelny dyrektor artystyczny Düsseldorfer Schauspielhaus) jako przewodniczący sieci Mitos21, Lluis Pasqual (dyrektor artystyczny Teatre Lliure, Barcelona) wiceprzewodniczący, Emmet Feigenberg (dyrektor artystyczny, Det Kongelige Teater, Kopenhagen), Manfred Weber (dyrektor zarządzający Düsseldorfer Schauspielhaus), Gabor Zsambeki (dyrektor Katona József Színház, Budapeszt) i Ifigenia Taxopoulou (manager projektów międzynarodowych, Saloniki, Grecja) na stanowisku sekretarza generalnego.

Miesiąc później, 9 października 2012 r., Staffan Valdemar Holm, zorganizował konferencję prasową podczas której poinformował, że siedzibą zarządu mitos21 będzie Düsseldorf.

Nazwa sieci – mitos21 pochodzi od starożytnego słowa mitos oznaczającego „nić” i nawiązuje do starogreckiego mitu o nici Ariadny, która pomogła Tezeuszowi wyjść z labiryntu. Ideą stowarzyszenia jest poszukiwanie różnych perspektyw spojrzenia na współczesny teatr i jego społeczną rolę oraz stworzenie możliwości spotkania i współpracy pomiędzy artystami z różnych krajów Europy. Jednym z głównych celów jest określanie i wzmacnianie punktów stycznych pomiędzy artystyczną kreacją a współczesnymi narodowymi i globalnymi problemami.

Więcej informacji: stary-teatr.com.pl/mitos21

 

Członkowie:

AKADEMIE FÜR DARSTELLENDE KUNST BADEN-WÜRTTEMBERG, Ludwigsburg

DEUTSCHES THEATER, Berlin

DRAMATEN – KUNGLIGA DRAMATISKA TEATERN, Stockholm

DÜSSELDORFER SCHAUSPIELHAUS, Düsseldorf

KATONA JÓZSEF SZÍNHÁZ, Budapest

DET KONGELIGE TEATER, Copenhagen

NARODOWY STARY TEATR, Krakow

NATIONAL THEATRE, London

ODÉON-THÉÂTRE DE L’EUROPE, Paris

SCHAUSPIEL FRANKFURT, Frankfurt

SCHAUSPIELHAUS ZÜRICH, Zurich

TEATRE LLIURE, Barcelona

THEATRE OF NATIONS, Moscow

TONEELGROEP AMSTERDAM, Amsterdam

UNIVERSITÄT MOZARTEUM, Salzburg

 

Członkowie indywidualni:
Sir Nicholas Hytner, Emmet Feigenberg, Mikolaj Grabowski, Staffan Valdemar Holm, Barbara Suthoff, Iphigenia Taxopoulou