Zespół aktorski

Aktorzy

Marta Ścisłowicz

Marta Ścisłowicz

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu /2007/.

3.07.2007 – 15.11.2012 – Teatr Polski, Bygdoszcz

1.04.2015 – Narodowy Stary Teatr, Kraków

Marcie Ścisłowicz grającej jedną z dręczących bohaterkę okropnie złych sióstr zawdzięczany między innymi sukces świetnego „Kopciuszka” Anny Smolar – spektaklu, którym Stary Teatr w 2017 roku z powodzeniem zawalczył o młodych widzów. Aktorka, doceniana wcześniej za główne role w pisanych z myślą o niej scenariuszach, znakomicie odnalazła się w pracy zespołowej na deskach Starego Teatru, współtworząc spektakle „Podopieczni” wg Jelinek w reż. Pawła Miśkiewicza czy „Dekalog” w reż. Tiana Gebinga, co podsumował żartobliwie Maciej Stroiński w e-teatrze: „To, co zaciężny reżyser zrobił z Martą Ścisłowicz, można spokojnie nazwać «poskromieniem złośnicy», brawo dla niej i dla niego”.

Na Scenie Kameralnej Starego Teatru aktorka brawurowo wcieliła się w postać Karoliny Towiańskiej w spektaklu „Towiańczycy, królowie chmur” (tekst Jolanta Janiczak, reżyseria Wiktor Rubin). Rola w spektaklu, nawiązującym do Koła Sprawy Bożej i rozprawiającym się z naszymi polskimi romantycznymi mitami, wymagała odwagi przekraczania granic. O tym zadaniu aktorka mówiła Iwonie Szostak (www.prestigebag): „Zostaję ja i moje ciało. Idę w widownię, chodzę między rzędami. Widz może reagować w taki czy inny sposób. Czekam jak to zagra…”. Krytycy wysoko ocenili także kreację w spektaklu „Sprawa Gorgonowej” (tego samego duetu) zainspirowanym największym medialnym wydarzeniem sądowym międzywojnia: „Marta Ścisłowicz w roli Rity, jak Marina Abramović, bezustannie zrzuca tu skórę, nacina powierzchnię swojego wizerunku i ujawnia kolejne fantazmaty tłumu – jest erotycznym monstrum, zahukaną ofiarą, dobrą gospodynią lub karierowiczką dążącą do celu po trupach. «Performuj albo giń» – słynne twierdzenia Jona McKenziego staje się jej główną dewizą. W gąszczu sprzecznych występów gubi się wreszcie realność tej postaci” (Paweł Soszyński, Dwutygodnik.com).

Efektownym początkiem owocnej współpracy aktorki z Jolantą Janiczak i Wiktorem Rubinem był głośny spektakl „Caryca Katarzyna” w Teatrze im. Żeromskiego w Kielcach (2013). Brawurowo zagrana tytułowa postać w tym przedstawieniu – charyzmatycznej kobiety, która bez skrupułów, w pełni świadomie używa ciała do przejęcia i utrzymania władzy – przyniosła jej nagrody na festiwalach: Boska Komedia w Krakowie (2013), Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi czy Kaliskich Spotkaniach Teatralnych (2014).

Marta Ścisłowicz już jako studentka dostrzeżona została na łódzkim festiwalu szkół teatralnych (jako Renée w „Madame de Sade”), podczas studiów współpracowała z Teatrem Polskim we Wrocławiu. Cechuje ją artystyczna bezkompromisowość, odwaga podejmowania trudnych wyzwań oraz niezwykła plastyczność i prawdziwy aktorski instynkt, które pozwalają jej balansować bez uszczerbku dla jakości roli między ambitnymi przedsięwzięciami teatralnymi i telewizyjnymi produkcjami. W latach 2007–2012 zagrała wiele ról w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, wystąpiła także w filmach, m.in. „Jutro idziemy do kina”, „Afonia i pszczoły” czy „Bogowie”; szerokiej publiczności znana jest z telewizyjnych seriali. (afw)

 

Nagrody

2016 – nagroda i tytuł Aktorki sezonu 2015/16 w Narodowym Starym Teatrze w Plebiscycie widzów

W teatrze

W repertuarze

Pozostałe