Repertuar

Podróże Guliwera

Podróże Guliwera

wg Jonathana Swifta
Reż. Paweł Miśkiewicz
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Podróże Guliwera

Data
premiery

25.05
2019

czas
trwania

3 godz.
1 przerwa

Bilety

80 zł
normalny
50 zł
ulgowy
kup bilet

W świecie, w którym gazety, filozofowie i myśliciele donoszą o końcu pewnego porządku i zapowiadają nowy o nieznanym jeszcze kształcie, metafora gargantuicznego oraz lilipuciego człowieka nabiera szczególnego znaczenia. Jesteśmy mocarzami zarządzającymi naturą i czyniącymi sobie ziemię poddaną czy mrówkami żyjącymi w cieniu zbliżającej się zagłady? Być może koniec jest nieunikniony i jedynie jego kształt pozostaje zagadką. Zgaśnie słońce czy porwie nas wiatr tak silny i mocny, że nikt i nic nie utrzyma się w pionie? A może doktryna Gwarantowanego Wzajemnego Zniszczenia straci swą złowieszczą moc i ktoś wściekły i gniewny przyciśnie w końcu zakazany guzik? W świecie, w którym kilka bomb wystarczy, by zniszczyć całą planetę, trudno uchwycić właściwą perspektywę. Pytanie, czy jestem olbrzymem, czy pyłkiem, pozostaje otwarte. Jedynie rozmiar naszego lęku okazuje się bezdyskusyjny: jest wielki i wciąż rośnie.

 

Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie inny, lepszy świat, skoro każda taka próba wyobraźni mniej lub bardziej przypomina to, co już dobrze znamy? Podróż Guliwera do kraju Houyhnhnmów po doświadczeniach totalitaryzmów XX wieku nie napawa optymizmem. Jak zatem budować lepszy świat, skoro mamy taką trudność w wyobrażeniu go sobie? Zdaje się, że nikt nie potrafi przewidzieć, jakie będzie jutro. Fiasko alternatywy nakreślonej przez Swifta powtarza się w każdym współczesnym pomyśle na zmianę świata. Niepostrzeżenie najpowszechniejszym gestem staje się wzruszenie ramion, a uczuciem najbardziej uniwersalnym lęk. W przyszłości najważniejsze może okazać się pytanie nie o to, czy stworzymy nowy porządek, który położy kres gnębiącym nas katastrofom oraz niepowodzeniem, lecz o to, czy taki porządek jesteśmy w stanie sobie w ogóle wyobrazić.

 

Spektakl rekomendowany dla widzów powyżej 15 roku życia.

 

W scenariuszu spektaklu wykorzystane zostały fragmenty następujących utworów:

Niall Ferguson, Cywilizacja. Zachód i reszta świata, tłum. Piotr Szymor, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2013.

Yuaval Noah Harari, Sapiens. Od zwierząt do bogów, tłum. Justyn Hunia, Wydawnictwo Literackie, Kraków 2018.

Tony Judt, Źle ma się kraj. Rozprawa o naszych współczesnych bolączkach, tłum. Paweł Lipszyc, Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2011.

Jędrzej Malko, Apokalipsa bez nuklearnego widowiska, „Pismo. Magazyn opinii”, 2.10.2018 (https://magazynpismo.pl/koniec-swiata-apokalipsa-zaglada-preppersi/)

Javier Marias, Twoja twarz jutro, Wydawnictwo Sonia Draga, tłum. Ewa Zaleska, Warszawa 2016.

Ian Morris, Dlaczego Zachód rządzi – na razie, tłum. Tomasz Bieroń Zysk i S-ka, Warszawa 2015.

 

Twórcy

Podróże Guliwera - video