Zespół aktorski

Aktorzy

Alicja Wojnowska

Alicja Wojnowska

5.03.2020 – Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie

Aktorka obdarzona pięknym głosem, delikatną urodą i ogromnym urokiem scenicznym zadebiutowała w Narodowym Starym Teatrze, w dublurze z Moniką Frajczyk, jako tytułowy bohater „Podróży Guliwera” w reżyserii Pawła Miśkiewicza – spektaklu, który z przenikliwą, ostrą ironią wieszczy schyłek naszej cywilizacji. Ten sam reżyser zaangażował Alicję Wojnowską także do spektaklu dyplomowego krakowskiej AST „Inni ludzie”, według tekstu Doroty Masłowskiej, brutalnie punktującego otaczającą nas rzeczywistość. Aktorka znakomicie odnalazła się także w eksperymentalnej „Burzy” w reżyserii Grzegorza Jarzyny – anty-utopijnej wizji świata po katastrofie ekologicznej (AST). To jej także Agnieszka Glińska powierzyła rolę w czytaniach performatywnych („Wiśniowy sad”, „Iwanow”, „Trzy siostry”) w ramach maratonu czytań Czechowa w Starym Teatrze.

Na profesjonalnej scenie zadebiutowała w „Hamlecie” w reżyserii Krzysztofa Jasińskiego w krakowskim Teatrze STU rolą Ofelii, o której krytyka pisała: „Ofelia pozostaje przy tym słodką dziewczyną, lecz pod koniec słodycz ta staje się upiorna. Niewinność zostaje zniszczona przez rzeczywistość, z którą musiała się zmierzyć” (Katarzyna Dreszer, „Teatralia”)”.

W tym samy teatrze, w spektaklu tego samego reżysera można ją także podziwiać jako Klarę w inscenizacji „Zemsty” Aleksandra Fredry – w tej roli aktorka przełamuje stereotypy delikatnej, niedoświadczonej panienki, ukazując świadomą siebie młodą kobietę, potrafiącą prowadzić wyrafinowane rozgrywki z Wacławem, a także w „Błękitnych krewetkach”, minimusicalu według tekstu Jacka Cygana. Za rolę w tym spektaklu młoda aktorka otrzymała wyrazy uznania „Nie tylko za świetny wokal (przygotowanie Justyna Motylska, aranżacja muzyczna Krzysztof Herdzin), ale też głosową interpretację śpiewanych tekstów, dobrze zgraną z przekazem emocjonalnym i precyzyjnie dawkowaną nutą humoru” (Iwona Pięta, „Dziennik Teatralny”).

W teatrze

W repertuarze