Repertuar

Wymazywanie

Wymazywanie

Thomas Bernhard
Reż. Klaudia Hartung-Wójciak
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Wymazywanie

Data
premiery

18.06
2022

czas
trwania

1 godz. 15 min.
kup bilet

„Wymazywanie” to spektakl o mechanizmach pamięci i rozpamiętywaniu, wspominaniu, dopominaniu i odpominaniu, w którym rozmaite obrzędy przeszłości nie chcą ustać, a im bardziej nazywane są „martwymi”, tym bardziej żyją osobliwym, własnym życiem. Podążając za konkretem, materialnością czy nieuchwytnością szczegółu – spojrzenia sióstr, szyja i kark matki, segregatory firmy Leitz, stiuki dziecięcej willi – twórcy i twórczynie przedstawienia odtwarzają obrazy z Bernharda w seriach powtórzeń, zapętleń i zapożyczeń.

Thomas Bernhard przetrzymał „Wymazywanie” w szufladzie przez parę lat, by powieść ukazała się jako ostatnia. Chciał nadać monologowi Franza Muraua, odcinającego się od nazistowskiej przeszłości Austrii i własnej rodziny, rangę testamentu. Dwadzieścia jeden lat po pierwszym i jak dotąd ostatnim w Polsce wystawieniu najgłośniejszej powieści Bernharda, w reż. Krystiana Lupy, realizatorki i realizatorzy spektaklu próbują włączyć w „Wymazywanie” inne głosy, w tym kobiecą perspektywę, przechwycić jego formalną nadmiarowość, podejmując z nią grę nie tylko w dramatycznym monologu, ale też w organizacji przestrzeni, ruchu ciał, muzyki.

W kompozycji muzycznej zostały wykorzystane cytaty liryczne i sample z nagrania głosu Ingeborg Bachmann oraz utworu Nicht wiedersehen! Gustava Mahlera.

Twórcy