Repertuar

Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia – czytanie performatywne

Żywot i śmierć pana Hersha Libkina z Sacramento w stanie Kalifornia – czytanie performatywne

Ishbel Szatrawska
Reż. Zdenka Pszczołowska

daty
wystawiania

  • 24.09
    2022

Ocalały z Shoah emigrant z Polski przybywa do Stanów Zjednoczonych, by robić karierę w Hollywood. Wygrywa casting organizowany przez wytwórnię Metro-Goldwyn-Mayer i zostaje aktorem. Wygląda na to, że ziszcza się amerykański sen. Sprawy komplikują się jednak, gdy przeszłością Hersha zaczynają interesować się agenci FBI. Czy nie jest on przypadkiem uczestnikiem międzynarodowego, komunistycznego spisku?

„Historia ma wiele przemyślnych korytarzy, dlatego nie dajmy się jej zwieść: Hersh Libkin z Sacramento w Kalifornii to naprawdę Hersz Libkin z miasta Łodzi. I tylko ironii losu przypiszmy to, że zamieszkał w mieście nazwanym od chrześcijańskiego obrządku w stanie, którego nazwa wywodzi się z kultury islamskiej. W jego rozpisanej na głosy, prowadzącej przez Auschwitz, Hollywood i Woodstock historii rozwija się opowieść o cenie, jaką się płaci, za to kim się jest, kim chciałoby się zostać i kim widzą nas inni. Także za to, kogo się kocha i o czym wolałoby się zapomnieć. (…)”

Jerzy Jarniewicz

 

Projekt Scena kobiet ma na celu promowanie tekstów dla teatru pisanych i wystawianych przez kobiety, prezentujących kobiecą perspektywę oglądu współczesnych zjawisk o charakterze egzystencjalnym, społeczno-politycznym, historycznym i kulturowym. Stanowi on kontynuację idei  wcielonej w życie w Starym Teatrze w sezonie 2018/2019 na warsztatach pisania dla kobiet „Nasz głos” zorganizowanych z okazji 100-rocznicy przyznania kobietom praw wyborczych w Polsce. W licznym gronie uczestniczek biorących udział w tamtych warsztatach znalazły się również autorki, których nowe teksty dla teatru zostaną zaprezentowane publiczności w cyklu Scena kobiet.