Zespół aktorski

Aktorzy

Grzegorz Mielczarek

Grzegorz Mielczarek

Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. L. Solskiego w Krakowie /2003/.

1.01.2003 – 28.02.2017 – Teatr im. J. Słowackiego, Kraków
1.04.2018 – 31.08.2019 – Teatr Polski, Warszawa

1.01.2020 – Narodowy Stary Teatr, Kraków

Wykładowca i były prodziekan Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego (dawniej PWST im. L. Solskiego) w Krakowie. Zadebiutował w 2001 roku rolą mnicha w spektaklu pt. „Abelard i Heloiza” w reżyserii Agaty Dudy-Gracz w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez 14 lat. Współpracował m.in. z Barbarą Sass, Magdaleną Łazarkiewicz, Iwoną Kempą, Agnieszką Olsten, Anną Smolar, Jerzym Stuhrem, Krzysztofem Jasińskim, Krzysztofem Globiszem, Józefem Opalskim, Andrzejem Domalikiem, Rudolfem Zioło, Tadeuszem Bradeckim, Arturem „Baronem” Więckiem, Wojciechem Kościelniakiem czy Januszem Opryńskim.

Wielokrotnie nagradzany, m.in. za rolę Duhringa w „Maestro” w reżyserii Krzysztofa Globisza, Wacława Niżyńskiego w spektaklu „Niżyński. Zapiski z otchłani” w reżyserii Józefa Opalskiego czy Terrego w „Mrocznym mrocznym domu” w reżyserii Marcina Hycnara. Pięciokrotnie wybierany na Najlepszego Aktora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Plebiscycie Publiczności.

Od wielu lat współpracuje z Teatrem STU w Krakowie, gdzie gra m.in. w „Biesach”, „Wyzwoleniu”, „Wiedźmach” , „Ślubach panieńskich” czy „Balladynie”. W 2018 roku dołączył do zespołu aktorskiego Teatru Polskiego w Warszawie i zagrał m.in. w spektaklach w „W oczach zachodu”, „Dom Lalki” czy „Borys Godunow”.

Znany z wielu ról w Teatrze Telewizji, m.in. w „Lekcji polskiego” w reżyserii Mariusza Malca, „Marszałku” w reżyserii Krzysztofa Langa czy „Narodzinach Fryderyka Demuth” w reżyserii Macieja Wojtyszki.

Pierwszą kreacją filmową, którą zachwycił recenzentów i zdobył nagrody w Polsce i za granicą, była główna rola w filmie „Brzydkie słowa” w reżyserii Marcina Maziarzewskiego.

Aktor współpracował m.in. z Maciejem Pieprzycą, z którym spotkał się przy pracy w filmach „Chce się żyć”, „Jestem Mordercą” i „Ikar. Legenda Mietka Kosza”, z Adamem Sikorą przy „Autsajderze” czy Jerzym Stuhrem w „Obywatelu”.

W teatrze

W repertuarze