Zespół aktorski

Aktorzy

Marta Nieradkiewicz

Marta Nieradkiewicz

Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi.

1.09.2008 – 31.05.2012 – Teatr Polski, Bydgoszcz
1.10.2012 – 31.08.2013 – Teatr im. J. Kochanowskiego, Opole
1.10.2013 – Narodowy Stary Teatr, Kraków

Brawurowa Marta Nieradkiewicz w roli Mongolskiego Chłopca zwycięża w wyścigu konnym – swoją determinacją w dążeniu do upragnionego celu zachwyca i wzrusza do łez widzów Triumfu woli Pawła Demirskiego w reż. Moniki Strzępki.

Marta Nieradkiewicz, subtelna i eteryczna, a zarazem wyrazista aktorka do zespołu dołączyła w 2013 roku i już w pierwszym sezonie wyróżniła się znaczącymi rolami. W Starym Teatrze zadebiutowała u Pawła Passiniego, grając jedną z pięciu tytułowych Wand. Następna była przejmująca postać Marii, prostej dziewczyny z determinacją podążającej za swymi marzeniami aż do tragicznego końca w nowej wersji „Woyzecka” Büchnera, którą na Scenie Kameralnej zrealizował Mariusz Grzegorzek. Jak pisał Łukasz Maciejewski: „każdy z büchnerowskich bohaterów został obdarzony indywidualnym niepokojem, szaleństwem czy zaangażowaniem. (…) Maria w kreacji Marty Nieradkiewicz to cnotliwa dziewczynka z zapałkami, przypominająca sobie, że jest także dziwką” („Gazeta Krakowska”). Druga rola sezonu: Swinarski – Konterfobka we frapującym wizualnie i myślowo „Geniuszu w Golfie” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, nawiązującym do postaci Konrada Swinarskiego – wymagała od młodej aktorki zupełnie innych umiejętności. Psychologizm ustąpił żonglowaniu formą i biegłości warsztatowej. „Wnikliwość idzie tu w parze z lekkością stylu i wyrafinowaniem formy. Fakty ironicznie mieszają się z fantazją i anegdotą, tryb przypuszczający pozostawia wolność myślenia. Ktoś nazwał ten spektakl «antybiografią» – może dlatego, że więcej niż o bohaterze mówi o tych, którzy go potrzebują” – pisał Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”. (Dla wyjaśnienia – konterfobia objawia się preferencją do przeżywania ciągłego lęku, poszukiwaniem sytuacji wywołujących dyskomfort i strach.)

Aktorka, zaproszona przez Monikę Strzępkę i Pawła Demirskiego do obsady spektaklu „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” (2014), w dużym stopniu zapracowała na deszcz nagród dla zespołu aktorskiego, jaki spadł na tę świetną realizację: „Najbardziej chyba zapada w pamięć końcowy – nazwijmy to – monolog na dwa głosy, który wygłaszają Marta Nieradkiewicz i Dorota Pomykała; to jedna z tych chwil przeżytych w teatrze, które chce się wziąć ze sobą, zakopać w swojej pamięci i wracać do nich co jakiś czas. Wielkie brawa” (Karol Płatek, „Teatr dla Was”).

Marta Nieradkiewicz już w łódzkim liceum marzyła o aktorstwie – ukończyła klasę o profilu teatralno-filmowym, a potem Wydział Aktorski łódzkiej „filmówki” (2007). W tym samym roku na XXV Festiwalu Szkół Teatralnych za rolę Klarysy Hailsham-Brown w przedstawieniu „Pajęcza sieć” otrzymała wyróżnienie MKiDN oraz Nagrodę Publiczności w kategorii „najbardziej elektryzująca rola żeńska”. Zwróciła na siebie uwagę rolą Sylwii w filmie „Płynące wieżowce” (2013), za którą otrzymała Nagrodę na 38. Gdynia Film Festival, Złotego Szczeniaka na Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. T. Szymkowa we Wrocławiu i nominację do Polskiej Nagrody Filmowej.

Aktorka pracowała m.in. w Teatrze Polskim w Bydgoszczy (2008-2012) i Teatrze Dramatycznym w Opolu (2012-2013), zagrała w kilku serialach TV, a także m.in. w teledysku do piosenki Dawida Podsiadło „No” (2014). (afw)

Nagrody

2015 – 2. Festiwal Nowego Teatru – 54. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych – wyróżnienie aktorskie za role w przedstawieniu „nie-boska komedia. WSZYSTKO POWIEM BOGU!” P. Demirskiego, reż. M. Strzępka
2015 – Nagroda im. S. Wyspiańskiego

W teatrze

W repertuarze

Pozostałe