Repertuar

Geniusz w golfie

Geniusz w golfie

Agnieszka Jakimiak
Reż. Weronika Szczawińska
YouTube - Narodowy Stary Teatr Live

Data
premiery

11.04
2014

daty
wystawiania

  • 24.05
    2020

czas
trwania

75 min.

Akcja Geniusza w golfie Szczawińskiej, spektaklu w formie muzycznej partytury, rozgrywa się w rozmaitych przestrzeniach teatru, między innymi we foyer przed Salą Modrzejewskiej, tuż obok popiersia i portretu tytułowego „geniusza” – Konrada Swinarskiego. Co nam zostało po wybitnym reżyserze, zmarłym tragicznie w katastrofie lotniczej pod Damaszkiem, którego wkład w historię Starego Teatru był tak potężnych rozmiarów? – pyta Szczawińska. Przy czym interesuje ją nie tyle biografia twórcy ,,Dziadów”, ile złożony mechanizm tworzenia jego legendy oraz sposób funkcjonowania pamięci zarówno tej zbiorowej jak i indywidualnej. Z początku aktorzy spektaklu, niczym bezgranicznie oddani twórcy aktorzy Starego w przeszłości, przywołują go za pośrednictwem powtarzanego wielokrotnie refrenu-zaklęcia „Nastrój mnie Konradzie, nastrój”, następnie śpiewają, tańczą, wykonują różnorakie gesty. Nie tworzą jednak zrębów postaci, nie opowiadają historii lecz wywołują wspomnienia, również fantazjują, cytując wypadki i zdarzenia, które kiedyś rzeczywiście się odbyły.

 

Oglądanie Geniusza w golfie jest jak lektura dobrego eseju. Wnikliwość idzie tu w parze z lekkością stylu i wyrafinowaniem formy. Fakty ironicznie mieszają się z fantazją i anegdotą, tryb przypuszczający pozostawia wolność myślenia. Ktoś nazwał ten spektakl „antybiografią” – może dlatego, że więcej niż o bohaterze mówi o tych, którzy go potrzebują.
Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

 

obsada

Twórcy


Warning: file_get_contents(http://vimeo.com/api/v2/video/100822701?dnt=1&app_id=122963.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /wp-content/themes/stary-teatr/single-repertuar.php on line 159
Geniusz w golfie - video