Repertuar

Edward II

Edward II

Christopher Marlowe
Reż. Anna Augustynowicz
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

Data
premiery

31.05
2014

daty
wystawiania

 • 10.01
  2017
 • 11.01
  2017
 • 12.01
  2017
 • 31.05
  2017
 • 01.06
  2017
 • 03.05
  2020

czas
trwania

1 godz. 25 min.

Edward II w spojrzeniu Christophera Marlowe’a jest władcą, dla którego sposobem panowania staje się prowokacja: szafuje majątkiem królestwa, eksponuje swój homoseksualizm, a mówiąc otwarcie o swym ateizmie, szydzi z hipokryzji dworu. Za odwagę odsłonięcia prawdziwej twarzy zapłaci życiem. Zniszczy go społeczeństwo, połączone więzami nienawiści i zmową nietolerancji.

Edward II stworzy swego rodzaju „teatr”, w którym poddani przestają chcieć uczestniczyć, ponieważ odkrywa trudną do przyjęcia prawdę. Wielki prowokator nie przypadkiem zostanie bohaterem dramatu na wskroś współczesnego, a w obliczu śmierci gotów jest zaświadczyć własnym życiem. W grze powoduje nim namiętność, ale i pasja, która nie pozwoli się wycofać, choć partnerzy wytrącają mu wszystkie karty. W tym spektaklu jest miejsce na pauzę, na pięknie podany tekst i wybrzmienie ostatniej frazy monologu. Na oddech, skupienie i intymny kontakt widza z aktorem. Taki teatr, który rozgrywa się w wyobraźni widza, nie zdarza się co dzień – oceniały Katarzyna Fryc, Agata Olszewska w „Gazecie Wyborczej”.

Na tym „Edwardzie II” właściwie siedzi się i słucha. Można zamknąć oczy i dać się unieść tekstowi. Przy czym aktorzy nie popisują się ekspresją, ale próbują mówić szesnastowiecznym tekstem – bez emocji, uniesień, krzyku. I ten pomysł wydaje się największym atutem krakowskiego przedstawienia. Co znaczące, przyjętym również przez publiczność, która w skupieniu, ciszy i niezwykle uważnie śledzi opowiadaną historię.
Wanda Świątkowska, „Teatr”

Istnieje możliwość wyświetlania napisów w języku angielskim. Bardzo prosimy o zgłaszanie takiej potrzeby w momencie rezerwacji lub przy zakupie biletów (najpóźniej dzień przed terminem spektaklu).

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2015 – Gdański Teatr Szekspirowski

 

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy


Warning: file_get_contents(http://vimeo.com/api/v2/video/100820850?dnt=1&app_id=122963.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /wp-content/themes/stary-teatr/single-repertuar.php on line 159
Edward II - video