Repertuar

Orlando. Bloomsbury

Orlando. Bloomsbury

na motywach życia i twórczości Virginii Woolf
Reż. Katarzyna Minkowska
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

  • 28.06
    18:00
    • Spektakl z audiodeskrypcją

Data
premiery

24.06
2022

czas
trwania

3 godz.
kup bilet

Wczoraj rano byłam w rozpaczy. Nie mogłam z siebie wycisnąć ani słowa; aż w końcu podparłam głowę rękami: umoczyłam pióro w atramencie i napisałam jak automat, na czystej kartce: Orlando. Biografia.

Jak tylko to zrobiłam, moje ciało ogarnęło uniesienie, a głowę pomysły. Pisałam szybko do dwunastej.

Ale posłuchaj, przypuśćmy, że Orlando okaże się Vitą; i że to jest o Tobie i żądzach Twojego ciała, i powabie Twojego umysłu (serca nie masz w ogóle) – przypuśćmy, że jest ten rodzaj poblasku realności, który czasami przylega do moich postaci, tak jak połysk na skorupie ostrygi. Czy będziesz miała coś przeciwko temu?

Virginia Woolf w liście do Vity Sackville-West

Spektakl Orlando. Bloomsbury to teatralny pejzaż, w którym fabuła powieści splata się z życiorysem Virginii Woolf i jej bliskich. Opierając się na listach i dziennikach twórczynie i twórcy rekonstruują mapę relacji między postaciami należącymi do przełomowej w latach 20. grupy artystycznej Bloomsbury. Doświadczenie metamorfozy spaja teatralną rzeczywistość Orlanda. Bloomsbury. W jej ramach odkrywamy przemiany, jakie przez lata zachodzą w grupie przyjaciół i jakim na przestrzeni dziejów podlega wiecznie młody, nieśmiertelny Orlando oraz otaczająca go rzeczywistość. Zmiany zachodzą w samej Virginii, która próbuje pisać mimo nawracającej falami depresji i przeżywa zupełnie dla niej nową i niezwykłą miłość. Metamorfozie ulega również recepcja jej życiorysu i twórczości na przestrzeni ostatnich stu lat, co najlepiej ilustrują dwie najpopularniejsze, przeczące sobie nawzajem biografie.

Na scenie spotkają się członkowie grupy Bloomsbury, którzy w trakcie trzech godzin przeżyją trzydzieści lat swojego życia. Orlando/Orlanda zostanie przywoływany/przywołana w geście podwójnej teatralności – to Virginia i jej przyjaciele odegrają sceny z jego/jej historii. Widowiskowa gra przenikających się i oddziałujących ze sobą rzeczywistości zostanie uzupełniona o dotkliwie aktualny esej Virginii Woolf dotyczący pracy zawodowej kobiet, który dobitnie udowadnia, że czasem to, co powinno ulec zmianie, niekoniecznie się jej poddaje.

W scenariuszu wykorzystano fragmenty tekstów i scen z książek Virginii Woolf – „Orlando” w przekładzie Tomasza Bieronia, „Eseje wybrane” w przekładzie Magdy Heydel, „Pokrewne dusze” w przekładzie Mai Lavergne oraz „Virginia Woolf. Opowieść biograficzna” Autorstwa Viviane Forrester w przekładzie Marii Śledzianowskiej.

Twórcy