Zespół aktorski

Aktorzy

Stanisław Linowski

Stanisław Linowski

Student Akademii Sztuk Teatralnych im Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie
03.09.2019 – Narodowy Stary Teatr, Kraków
Precyzyjnie i z wirtuozerią odgrywa swoją rolę w skomponowanym przez Karola Klugowskiego spektaklu „Tonąca dziewczyna”. W „Jeńczynie” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego zachwyca jako „zablokowany emocjonalnie młody chłopak (Stanisław Linowski), dla którego myśli o gwałcie są czymś normalnym, bo powszechnym, i który, żeby w końcu udowodnić sobie męskość, korzysta z usług prostytutki” (Miłosz Mieszkalski, teatrologia.info). Znakomity zarówno jako więzień Gestapo w jednoaktówce Radosława B. Maciąga „Niech żyje Polska/sztuka prawicowa” podejmującej problem polskiej martyrologii, jak również w spektaklu Mateusza Pakuły „Chaos pierwszego poziomu”, gdzie „Nie zmylą wymyślne i prawie cyrkowe wygibasy białek motorycznych pantomimicznie ilustrujących narrację głosu, w roli białek bardzo pomysłowi oraz sprawni Stanisław Linowski i Maciej Charyton”. (Michał Mizera). Ostatnio Stanisława Linowskiego można było podziwiać także w internetowym spektaklu Anny Mazurek zrealizowanym na podstawie powieści Olgi Tokarczuk „Dom dzienny, dom nocny”.
Utalentowany student krakowskiej AST pierwsze kroki na profesjonalnej scenie stawiał w spektaklu „Kariera Artura Ui” w reżyserii Remigiusza Brzyka w Teatrze im. J. Słowackiego, udowadniając odwagę w podejmowaniu najtrudniejszych wyzwań artystycznych. To między innymi jego rola Caruthera w tym przedstawieniu zasłużyła na aplauz: „(…) wszyscy są znakomici. Widziałem tam w końcu zespół. Zespół świetnie zgrany, skomponowany, wiedzący, co grać i co robić, zespół świetnych aktorów i pewnych siebie ludzi. Myślący o zadaniu, jakim jest zagranie dobrego spektaklu” (Tomasz Domagała).
W swoim dyplomowym spektaklu „Spaleni słońcem” w reżyserii Agnieszki Glińskiej w krakowskiej AST miał okazję do spróbowania sił w złożonym, psychologicznym przedstawieniu, w którym: „Wszystkie postaci tworzą zamknięty krąg społeczny (…). Mężczyźni i kobiety zdradzają lub są zdradzani. Szukają bliskości i idealnego partnera. Oglądając ich mamy wrażenie, że dostają od losu desperackie chwile prawdy i zakłamania” (Łukasz Drewniak, teatralny.pl).
Ogromne zdolności wokalne aktora zostały docenione Grand Prix / nagrodą dziennikarzy oraz nagrodą publiczności na 39. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu w roku 2018, a także na prestiżowym THE SINGING MASK 14th Andrey Petrov International Students Vocal Contest-Festival. „Młodzieniec muzykalny i jak kameleon zmienny, obdarzony charyzmą, którą kochają zarówno rozkapryszeni koneserzy, jak i początkujący kolekcjonerzy wrażeń” (ppa.wroclaw.pl) – tak o Stanisławie Linowskim pisano po występie w autorskim spektaklu Radka Stępnia „Kocham Cię” powstałym w ramach 40. edycji Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.
W 2016 roku aktor zagrał u boku Doroty Segdy w spektaklu „Kobieta w lustrze”, w reżyserii Waldemara Raźniaka, który był częścią pokazu Teatroteki WFDIF z cyklu ekranizacji polskiej młodej dramaturgii teatralnej. Na ekranach można go zobaczyć także w głośnych serialach telewizyjnych „Belfer” Bartłomieja Ignaciuka, a także „Pod powierzchnią” w reżyserii Borysa Lankosza.

Nagrody

2018 – Grand Prix / nagroda dziennikarzy oraz nagroda publiczności – 39. Przegląd Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu

W teatrze