Repertuar

Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora – czytanie

Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora – czytanie

Daria Kubisiak
STREFA BE
ul. Jagiellońska 1

daty
wystawiania

  • 24.09
    2021

We wrześniu – na Nowej Scenie – odbędzie się cykl czytań performatywnych 3 sztuk, które powstały w ramach projektu Młod(sz)a Polska – konkursu na napisanie tekstu o tematyce społeczno-obyczajowej, adresowanego do młodych Polek i Polaków urodzonych po ‘89 roku. W ramach cyklu zaprezentujemy:

  • “Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora” w reż. autorki tekstu, Darii Kubisiak
  • “Pustostan” Karoliny Zdunek w reż. Ewy Mikuły
  • “drzwi otwierają się” Ewy Galicy w reż. Darii Kopiec
Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora
Niemęski.. to dramat utopijny choć interwencyjny. Autorka stawia w niewygodnej sytuacji płeć męską jako preferowaną obsadę do scenicznej realizacji tego tekstu. Postaci sztuki inspirują się filmowymi konwencjami i czerpią „męskie” wzorce zachowań z tekstów kultury, jednak w onirycznych scenach otrzymują miękkie kompetencje, zazwyczaj przypisywane kobietom. Ewidentna męskość jest tu poddana próbie, ale też mamy możliwość zastanowić się, czy ten przymiotnik nie jest już przypadkiem anachronizmem. Czyż mężczyzna nie może sobie pozwolić na „niemęskie” zachowanie? Być może sztuka Niemęski. Dramat na (nie)jednego aktora
pomoże nam oswoić się z lękami, strachami i obawami wywołanymi groźbą upadku patriarchatu.
W czytaniu wykorzystane zostaną fragmenty utworów muzycznych Patryka Schwichtenberga.

W oczekiwaniu na czytania performatywne, polecamy cyfrową antologię sztuk “Młod(sz)a Polska”, w której znajdą Państwo powyższe sztuki oraz teksty innych 11 finalistek i finalistów konkursu.

Kliknij tutaj aby pobrać antologię.