Repertuar

Niech żyje Polska / sztuka prawicowa

Niech żyje Polska / sztuka prawicowa

Reż. Radosław B. Maciąg
STREFA BE
ul. Jagiellońska 1

Data
premiery

11.10
2019

daty
wystawiania

  • 11.12
    2019
  • 12.12
    2019
  • 02.10
    2021
  • 03.10
    2021
  • 04.11
    2021
  • 05.11
    2021

czas
trwania

60 min.

Spektakl grany łącznie z przedstawieniem Aktualny stan świata. Cena obejmuje dwa spektakle.


Lecz nie na darmo była twoja męka

Bo o tobie pisze dziś wiersze historia.

Dla ciebie pomnik w twym rodzinnym mieście

Z wielkim napisem: pokonanym Gloria.

(Radosław B. Maciąg, fragment scenariusza spektaklu)

Hekatomba wojen XX wieku, w tym tej budzącej wciąż największy lęk – II wojny światowej, z którą związana była brutalna okupacja, urosła do rangi narodowego mitu, którego dekonstrukcji w swoim autorskim spektaklu podjął się Radosław B. Maciąg.

W jaki sposób słowo niepodległość rozumie chłopiec, wykrzykujący triumfalne: „Niech żyje Polska”? Jak jego percepcja zmieni się, kiedy stanie się mężczyzną? Somnambuliczny i bardzo oszczędny spektakl o znaczącym tytule Niech żyje Polska/Szuka prawicowa jest nie tylko rekonstrukcją martyrologicznych mitów o polskości, w których znaczącą rolę odgrywa przeciwstawienie postaci złego gestapowca (Grzegorz Grabowski) i szlachetnego powstańca (Stanisław Linowski), ale także ukazaniem procesu dojrzewania i weryfikacji własnych postaw.

Chłopiec dorósł i stał się chłopakiem. Kolorowe sandały zamienił na wojskowe kamasze, ogolił głowę i każdej soboty w pełnym rynsztunku wyruszał na zbiórki Związku Strzeleckiego. Pod pomnikiem rozstrzelanych partyzantów, uzbrojony w plastikową replikę AK-47, ślubował wierność ojczyźnie do ostatniej kropli krwi. (…)

Dziesięć lat później, dzierżąc dyplom absolwenta Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie, chłopak, który w międzyczasie stał się mężczyzną, postanowił opowiedzieć tę historię raz jeszcze.

(Radosław B. Maciąg, fragment programu spektaklu Niech żyje Polska/sztuka prawicowa)

Spektakl wyłoniony w ramach konkursu Młodzi w Starym zorganizowanego przez Narodowy Stary Teatr przy współpracy Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie.

Za zgodą Electronic Arts Inc. w spektaklu wykorzystano materiały wideo z gry Battlefield 1.

Spektakl grany łącznie z przedstawieniem Aktualny stan świata. Cena obejmuje dwa spektakle.

 

 

obsada

Twórcy