Repertuar

Hamlet

Hamlet

wg Williama Shakespeare'a
Reż. Krzysztof Garbaczewski
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1
Hamlet

Data
premiery

13.06
2015

czas
trwania

2 godz. 30 min.
1 przerwa

Bilety

70 zł
normalny
40 zł
ulgowy
kup bilet

Hamlet to sieć pajęcza, jego centrum to Elsynor, środowisko obce, dalekie od cywilizowanego świata, na które książę desperacko próbuje nanieść znaczenia. William Shakespeare prowadzi swój utwór wątpiąc w sens odwetu. Czym jednak może być zemsta, gdy sprawcza moc Hamleta-Ducha przestaje działać? – pytają twórcy.

Krzysztof Garbaczewski błyskotliwie godzi przeciwieństwa: wierność tekstowi i jego odrzucenie, wiarę w dramat i przekonanie o jego anachronizmie, reżyserską wirtuozerię i sceniczną anarchię. Żaden polski reżyser nie ma tak imponującej wyobraźni wizualnej – Hamlet ze scenografią Aleksandry Wasilkowskiej to kolejny dowód. Nad sceną wisi wielkie lustro-ekran przypominające rozetę – kręci się wokół własnej osi i rzuca świetlne rozbłyski. Spektakl rozszczepia Hamleta jak pryzmat. Z patetycznego «być albo nie być» Cecko robi otwarte «być, albo nie: być może». Dlatego kolejne sceny tworzą różne warianty pomysłu na Hamleta, osobne gęste światy – raczej sąsiadujące ze sobą niż wynikające jeden z drugiego” – analizował Witold Mrozek w „Gazecie Wyborczej”.

Oglądamy więc „Hamleta” z całym bagażem rozmaitych interpretacji i myślenia o teatrze, „Hamleta” rozregulowanego, podawanego w wątpliwość, często niejasnego, a jednak wciągającego. Jest w tym spektaklu sporo powagi – choćby w rozpatrywaniu samotności Hamleta, jego niezdolności do miłości – ale też wiele ironii i niefrasobliwej zabawy.
Joanna Targoń; „Gazeta Wyborcza”

SPEKTAKL REKOMENDUJEMY WIDZOM OD 16. ROKU ŻYCIA.

 

W scenariuszu spektaklu wykorzystane zostały fragmenty tekstów: „HamletMaszyna” Heinera Müllera w tłumaczeniu Jacka St. Burasa, „Hamlet” Stanisława Wyspiańskiego; „La Maladie de la Mort” Marguerite Duras w tłumaczeniu Marcina Cecko (część polska) oraz Barbary Bray (część angielska).

 

Nagrody i wyjazdy: 

  • 2016 – 20 Festiwal Szekspirowski, Gdańsk
  • 2016 – 24 International Festival Theatre, Pilzno, Czechy

Twórcy

Hamlet - video