Repertuar

Niepodległości – wieczór I

Niepodległości – wieczór I

Reż. Mira Mańka, Radek Stępień
Nowa Scena / Strefa BE
Niepodległości – wieczór I

Data
premiery

27.09
2019

czas
trwania


1 przerwa

Bilety

50 zł
normalny
30 zł
ulgowy
kup bilet

Finałowe pokazy projektu MŁODZI W STARYM zatytułowane Niepodległości, w ramach których na przełomie września i października podczas dwóch wieczorów pokażemy cztery premierowe spektakle na Nowej Scenie oraz w Strefie BE.

Do udziału w konkursie, ogłoszonym w ubiegłym sezonie przez Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, zostali zaproszeni studenci 2-5 roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem NIEPODLEGŁOŚĆ, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Warunkiem było sięgnięcie do dzieł literatury polskiej. Przedstawione propozycje oceniało jury w składzie: Agnieszka Glińska, Iwona Kempa, Dorota Segda, Remigiusz Brzyk, Radosław Krzyżowski i Paweł Miśkiewicz.

Do pierwszego etapu konkursu zarekomendowanych zostało siedem aplikacji twórców – studentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST. Wybrane etiudy konkursowe, przygotowane na podstawie przedstawionych scenariuszy z udziałem aktorów naszej sceny oraz studentów AST, pokazane zostały 10 grudnia 2018 oraz 5 stycznia 2019 w Strefie BE i na Nowej Scenie. Z tych prezentacji wybrano ostatecznie cztery propozycje i one stanowiły punkt wyjścia spektakli, które pod wspólnym tytułem Niepodległości, będzie można zobaczyć podczas dwóch finałowych wieczorów, a następnie – wejdą one do repertuaru Narodowego Starego Teatru.

Konkurs na projekt MŁODZI W STARYM nawiązuje do tradycji baz@rtu, którego dwie edycje odbyły się w Starym Teatrze w latach 2004-2005. Ich celem jest wprowadzenie do Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, dając im szansę zaistnienia na profesjonalnej scenie. Główne zadanie projektu to oddanie głosu nowemu pokoleniu reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców teatru.

Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

 

CZARTORYSKA. ARTEFAKTY
reż. Mira Mańka

OBSADA

Maciej Charyton
Magda Grąziowska
Beata Malczewska
Błażej Peszek
Przemysław Przestrzelski (AST)
Szymon Wróblewski (AST)
oraz Magdalena Mączko (wideo)

TWÓRCY

Mira Mańka – reżyseria i tekst
Piotr Froń – dramaturgia i tekst
Wiktoria Kubat – scenografia i kostiumy
Michał Lazar – muzyka
Tomasz Tański – wideo
Paulina Góral – reżyseria światła
Natalia Brajner – asystentka reżyserki
Ewa Wrześniak – inspicjentka / suflerka


SŁOWACKI UMIERA
reż. Radek Stępień

OBSADA

Maciej Charyton
Robert Ciszewski (AST)
Szymon Czacki
Magda Grąziowska
Paweł Pogorzałek (AST)
Łukasz Szczepanowski

TWÓRCY

Radek Stępień – tekst i reżyseria
Konrad Hetel – tekst i dramaturgia
Natan Berkowicz – wideo
Eliza Gałka – scenografia i kostiumy
Nikodem Dybiński – muzyka
Radek Stępień – reżyseria światła
Ewa Wrześniak – inspicjentka / suflerka

 

 

 

Twórcy