Repertuar

Król Ubu

Król Ubu

Alfred Jarry
Reż. Jan Klata
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

Data
premiery

16.10
2014

daty
wystawiania

 • 03.02
  2017
 • 04.02
  2017
 • 16.05
  2017
 • 17.05
  2017
 • 18.05
  2017

czas
trwania

2 godz.

Ze sztubackiej sztuki Alfreda Jarry; której akcja toczy się W Polsce; czyli nigdzie; Jan Klata wyciągnął ostateczne konsekwencje groteskowo i bezwzględnie diagnozując naszą rzeczywistość. „Jedz; pij i popuszczaj – zwraca się do zgromadzonych Ojciec Ubu; władca krainy paździerza; pogrążonej w epoce wiecznego remontu. Swym spektaklem Jan Klata rzuca wyzwanie wszelkim konwenansom – recenzował Michał Centkowski w dwutygodniku.com. – Historiozoficzny traktat o postpolityce pełen aktualnych aluzji? Nic podobnego. Raczej miasteczko South Park z czasów swej świetności (…). Klata wyraźnie stawia na wstydliwą; a jednak oczyszczającą moc kloaki. I trzeba przyznać; że ten grubą kreską przerysowany świat tworzy z żelazną konsekwencją; nieustannie jadąc po bandzie. Przez scenę przewalają się tłumy radosnych postaci odzianych w ostentacyjnie brzydkie kostiumy. Okładają się po głowach dmuchanymi maczugami; wyginają w rytm popularnych przebojów (…) – w tle orzeł; car; no i Smoleńsk. Bylejakość; prymitywizm; brzydota – oto metafora Polski; zdaje się mówić; a raczej krzyczeć Klata.
Klata konsekwentnie i z premedytacją wprowadza na narodową scenę prostackie dowcipy; co dobrze przylega do tekstu. Symbolem jest tron Ubu; czyli sedes oraz rozpostarty za nim pawi ogon z klozetowych rur. Z prostactwa czerpie też choreografia Maćko Prusaka – balety fitness kontrastujące z tuszą aktorów. Trudno nie zauważyć inspiracji „Monty Pythonem”; a zwłaszcza „Żywotem Briana”. To jak to jest? Brytyjski kabaret nas śmieszy; a polski oburza? Co nas dotyka? Naruszone poczucie świętości? Dumy? To jednak daliśmy się dotknąć i sprowokować Klacie? A jeśli tak – jego cel został osiągnięty.
Jacek Cieślak; „Teatr”

Przedstawienie zrealizowane w koprodukcji z Festiwalem UNSOUND.

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2015 – UBU TOUR
 • 2015- PKO Festiwal. Polska w IMCE, Warszawa

 

 

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy


Warning: file_get_contents(http://vimeo.com/api/v2/video/110257810?dnt=1&app_id=122963.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /wp-content/themes/stary-teatr/single-repertuar.php on line 159
Król Ubu - video