Repertuar

Pijacy

Pijacy

Franciszek Bohomolec
Reż. Barbara Wysocka
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Pijacy

Data
premiery

26.04
2009

czas
trwania

1 godz. 30 min.

Bilety

90 zł
normalny
60 zł
ulgowy
kup bilet

Zrealizowane na podstawie oświeceniowej komedii przedstawienie bawi do łez i przeraża: Pijaństwo w najrozmaitszych wariantach, bardzo sugestywnie wygrywane przez zespół aktorski, staje się w przedstawieniu Wysockiej, nomen omen, spirytus movens. Zrazu niemrawa historyjka (…) nabiera z każdym kieliszkiem coraz większego tempa. Początkowo werystyczna scenografia przedstawiająca ohydne miejskie podwórko z garażami, trzepakiem, starą wanną i grillem zyskuje z czasem coraz bardziej ekspresjonistyczny charakter (…). I jest trochę tak, jak w przypadku komedii dell’arte, gdzie śmianiu się z kolejnych, coraz bardziej makabrycznych chorób, na które zapadają bohaterowie, i coraz bardziej groteskowych metod, jakimi są leczeni, towarzyszy pewien dyskomfort – tym silniejszy, im głośniejszy rechot. Zabawa Pijakami nie jest bynajmniej taka niewinna, jak mogłoby się wydawać– ostrzegała Anna R. Burzyńska w dwutygodniku.com. W spektaklu ukazującym Polskę przez pryzmat jej odwiecznego nałogu euforia miesza się z silnym odczuciem kaca…

 

„Pijacy” Barbary Wysockiej nie są antyalkoholowym plakatem. Nie potępiają, nie szokują, nie sięgają do schematów. W świetnej, bardzo zespołowej grze aktorów brak typowej dla teatralnych wyobrażeń pijaństwa karykatury. Jest dyskretna rodzajowość, która służy raczej zróżnicowaniu postaci niż dosadności. XVIII-wieczny tekst Bohomolca płynie ze sceny lekko i naturalnie. Bo też wielce naturalne są dla nas kolejne sceny z udziałem osób nietrzeźwych – i panów, i pań. I to dopiero w sztuce Wysockiej jest przerażające.
Justyna Nowicka, „Rzeczpospolita”

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2010 – Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej Interpretacje, Katowice
  • 2010 – XXXV Opolskie Konfrontacje Teatralne Klasyka polska

 

Dostępność dla osób z niepełnosprawnościami:

Budynek Sceny Kameralnej niestety nie jest dostępny dla osób poruszających się na wózku. Do wnętrza teatru prowadzą schody.

Na widowni nie ma miejsc dostosowanych do potrzeb osób poruszających się na wózku.
W budynku nie ma toalety dla osób poruszających się na wózku. Do toalet prowadzą schody. Jedna z toalet posiada udogodnienia takie jak poręcze. Będą one wsparciem dla seniorów z ograniczoną mobilnością i osób poruszających się przy pomocy kuli lub laski.
Na całej widowni jest rozłożona pętla indukcyjna. Dzięki niej widzowie i widzki z aparatami słuchowymi mogą wyraźniej i bardziej komfortowo odbierać dźwięki ze sceny.
Więcej informacji w zakładce: Teatr bez barier

Przepraszamy za liczne bariery. Dążymy do większej dostępności przestrzeni.

Zapraszamy do kontaktu: Katarzyna Peplinska-Pietrzak, e-mail: dostepnosc@stary.pl, tel./SMS: 504 859 246

 

ROLE DUBLOWANE:
w spektaklach prezentowanych w dniach 30-31.10.2024 wystąpią:
Pijakiewiczowa –  Aldona Grochal
Lusztykiewicz – Bolesław Brzozowski
Ebriacki – Zbigniew W. Kaleta
Wiernicki – Grzegorz Grabowski
Sobrecki – Szymon Czacki
w spektaklach prezentowanych w dniach 2-3.11.2024 wystąpią:
Pijakiewiczowa – Aldona Grochal
Lusztykiewicz – Bolesław Brzozowski
Ebriacki – Zbigniew W. Kaleta
Wiernicki – Grzegorz Grabowski
Sobrecki – Szymon Czacki

Twórcy