Repertuar

Panny z Wilka

Panny z Wilka

wg Jarosława Iwaszkiewicza
Reż. Agnieszka Glińska
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

najbliższe spektakle

  • 07.03
    19:15
    • Napisy w języku angielskim
  • 08.03
    19:15
  • 09.03
    19:15
Panny z Wilka

Data
premiery

01.03
2019

czas
trwania

110 min.

Bilety

90 zł
normalny
60 zł
ulgowy
kup bilet

…odszedł zanim się dowiedział, jak to wszystko nic nie znaczy, to, co człowiek postanawia i dokonywa świadomie, a wszystko ważne dokonane niechcący zostaje gdzieś za nami i potem nas ściga. (Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka)

 

Odwiedzający Wilko po 15 latach Wiktor przegląda się we własnych wspomnieniach i podejmuje próbę zrekonstruowania siebie samego. Spotkanie z kobietami z przeszłości konfrontuje go z pustką i jałowością własnej egzystencji, doświadczenie wojenne odebrało mu zdolność przeżywania uczuć. W spektaklu jednak, tytułowe panny – siostry z Wilka, nie są tylko fantazmatem kobiecości i projekcją bohatera, zyskują własny głos i tożsamość. Agnieszka Glińska z Martą Konarzewską świadomie zawłaszczają Iwaszkiewiczowską narrację i oddają pole kobiecym bohaterkom opowiadania. Na Wiktora patrzymy ich oczyma, dowiadujemy się również, w jaki sposób czas, który upłynął, zmienił je same. Gdzie zaczyna się i kończy życie? Kiedy o sobie decydujemy? Czym jest osobista wolność i nasze życiowe wybory? – Spektakl Agnieszki Glińskiej łączy tkankę opowiadania Iwaszkiewicza z kontekstem tych pytań dziś.

Być może Jarosław Iwaszkiewicz byłby zdziwiony adaptacją swojego pięknego opowiadania w Starym Teatrze w Krakowie. Ale o tym możemy tylko przypuszczać. Pewne jest, że „Panny z Wilka” w reżyserii Agnieszki Glińskiej to bardzo ciekawa interpretacja tej prozy i świetny spektakl.
Wojciech Majcherek, onet.pl

 

Nagrody i wyjazdy:

Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy

2019 – 24. Międzynarodowy Festiwal „Konfrontacje Teatralne”, Lublin

2020 – 60. Kaliskie Spotkania Teatralne – Nagroda specjalna za zbiorowy portret kobiecości dla Kai Chmielewskiej, Aldony Grochal, Ewy Kaim, Pauliny Puślednik, Anny Radwan i Doroty Segdy

2021 – 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa” – Nagrody indywidualne dla Ewy Kaim i Anny Radwan

Spektakl bierze udział w V edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

 

 

 

2022 –48. Tyskie Spotkania Teatralne ( pokaz w siedzibie)

 

ROLE DUBLOWANE
W spektaklach prezentowanych w dniach 14-15.11.2024 wystąpią:
Maciej Charyton
Przemysław Przestrzelski
Michał Balicki
Ebriacki – Zbigniew W. Kaleta
Wiernicki – Grzegorz Grabowski
Sobrecki – Szymon Czacki

Twórcy

Panny z Wilka - video