Zespół aktorski

Aktorzy

Michał Balicki (gościnnie)

Michał Balicki (gościnnie)

Absolwent Akademii Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego w Krakowie /2021/

1.03.2022 – Narodowy Stary Teatr im. H. Modrzejewskiej w Krakowie

W Starym Teatrze zadebiutował jeszcze jako student krakowskiej AST w nagradzanym spektaklu Agnieszki Glińskiej wg „Panien z Wilka” Jarosława Iwaszkiewicza. To także jemu reżyserka powierzyła podwójną rolę w swoim kolejnym spektaklu „Trąbka do słuchania” według powieści Leonory Carrington, gdzie Michał Balicki buduje m.in.  jeden z efektowniejszych obrazów: „W jednym z najbardziej czarujących momentów spektaklu aktorki stoją stłoczone na środku sceny, a na ich głowy sypie się śnieg. Po chwili podjeżdża do nich na rolkach (markujących łyżwy) listonosz w stroju boya hotelowego z filmu Grand Budapest Hotel Wesa Andersona (Katarzyna Waligóra, „Teatr”). To on także zuchwale nawołuje do rewolucji w odczytanych na nowo „Biesach. Spektaklu o piciu herbaty” Pawła Miśkiewicza.

Znakomity także w „Innych ludziach” tego samego reżysera, spektaklu nagrodzonym na 38. Festiwalu Szkół Teatralnych online, o którym tak pisze Artur Stanek: „Poziom aktorski w spektaklu Pawła Miśkiewicza jest bardzo wyrównany i równocześnie bardzo wysoki. Nie dziwi zatem decyzja jury festiwalowego o przyznaniu zespołowi krakowskich «Innych ludzi» nagrody Grand Prix, a dziesiątka młodych aktorów, czyli wszyscy występujący w przedstawieniu, otrzymali indywidualne nagrody aktorskie” (e-teatr.pl).

Początki jego teatralnej kariery to scena AST w Krakowie, gdzie zagrał w licznych spektaklach, m.in. w „Częstotliwości granicznej” Jakuba Zalasy – spektaklu nagrodzonym na 11. Forum Młodej Reżyserii (Nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, Nagroda Debiut TR Warszawa, Nagroda Związku Artystów Scen Polskich). Dzięki talentowi muzycznemu i umiejętności gry na perkusji (absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Nowym Targu) został zaangażowany przez Krzysztofa Jasińskiego do spektaklu „Cabaret” wystawionego na scenie Teatru STU w Krakowie, o którym pisała Aleksandra Cabaj: „Możemy więc usłyszeć znane hity w naszym ojczystym języku przy porywającym akompaniamencie muzyki na żywo. Na scenie zaś łączy się świeżość i młodzieńcza energia studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych oraz kunszt i doświadczenie aktorów starszego pokolenia” (kulturatka.pl), a także przez Ewę Kaim w „Wyspiański. Koncert” w Teatrze w Krakowie im. J. Słowackiego.

Michał Balicki doskonale odnajduje się także na dużym ekranie, gdzie można zobaczyć go między innymi w nagradzanym „Hiacyncie” Piotra Domalewskiego.

 

W teatrze