Repertuar

Zamach na Narodowy Stary Teatr. Narodziny narodu

Zamach na Narodowy Stary Teatr. Narodziny narodu

Jan Czapliński, Jakub Skrzywanek
Reż. Jakub Skrzywanek
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

  • 26.09
    18:00
  • 27.09
    18:00
  • 28.09
    18:00
Zamach na Narodowy Stary Teatr. Narodziny narodu

Data
premiery

21.03
2025

czas
trwania

3 godz. 10 min.

Bilety

90 zł
normalny
60 zł
ulgowy
kup bilet

21 marca terroryści dokonują zamachu na Narodowy Stary Teatr. Akt przemocy pociąga za sobą decyzje, które na trwałe zmieniają bieg historii Polski…

Zamach na Narodowy Stary Teatr łączy intymność świadectwa, wizualny rozmach i nowe technologie. To podróż w czasie, przejmująca pogoń za alternatywną opowieścią o Polsce i świecie, za lepszą wizją przyszłości. Wszystko ułożone w formie epickiej opowieści o wykuwaniu „nowego narodu” na indywidualnym i zbiorowym doświadczeniu krzywdy i zbrodni.

Tematem najnowszego spektaklu Jakuba Skrzywanka jest żałoba, związane z nią emocje, a także rola teatru oraz tradycyjnych i nowych mediów w tworzeniu opowieści o tragedii. Czy możemy uniknąć przekształcenia wydarzenia w zbiorową traumę, wyjść poza schemat Polski umęczonej i udręczonej, zniewolonej przez przeszłość? Czy sztuka posiada moc wyswobodzenia nas z narodowych wad i ograniczeń? Czy przerwaną przez „zamach” premierę Wyzwolenia Stanisława Wyspiańskiego da się ocalić?

W spektaklu wykorzystano sztuczny dym, migające światło i obrazy oraz światło stroboskopowe. Spektakl porusza tematy, które mogą być trudne dla osób w procesie żałoby lub doświadczających PTSD. Możesz także skorzystać z miejsca wyciszenia lub wypożyczyć słuchawki wygłuszające. Słuchawki są dostępne w szatni.

Rozpoczęta już w czasie przerwy miesięcznica – pardon!, obchody rocznicy zamachu to intrygująca gra z polską martyrologią i formami żałoby, rzecz jasna na tle katastrofy smoleńskiej i śmierci Jana Pawła II (…). Oglądamy to, co niszczy nas od lat: kłótnię o to, co naprawdę się stało oraz przerzucanie się odpowiedzialnością za śmierć ofiar. To jest znakomita zespołowa kreacja, choć czasami wredna, jak życie w Polsce.

Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”

 

Kliknij tutaj, a w pliku znajdziesz szczegółowe informacje na temat potencjalnie wrażliwych treści i bodźców sensorycznych występujących w spektaklu.
Uwaga: opis może zawierać spojlery dotyczące niektórych scen.
Przedstawione w spektaklu materiały zostały wygenerowane za pomocą powszechnie dostępnych narzędzi Gen AI. Ich celem jest uświadomienie zagrożeń wynikających z braku regulacji dotyczących wykorzystania narzędzi Gen AI w przestrzeni publicznej.

Nagrody i wyjazdy:

2025 – Marka Radia Kraków

Spektakl bierze udział w 31. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Twórcy