Repertuar

Podopieczni

Podopieczni

Elfriede Jelinek
Reż. Paweł Miśkiewicz
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

najbliższe spektakle

  • 21.11
    18.00
  • 22.11
    18.00
    • Spektakl z napisami w jęz. angielskim
Podopieczni

Data
premiery

09.04
2016

czas
trwania

3 godz.
1 przerwa

Bilety

55 zł
normalny
35 zł
ulgowy
kup bilet Potwierdzenie rezerwacji grupowej Wstępna rezerwacja indywidualna

Inspiracją dla Elfriede Jelinek; która napisała tę sztukę w 2012 roku; była okupacja wiedeńskiego kościoła Votivkirche przez grupę nielegalnych imigrantów miesiącami czekających na decyzje o przyznaniu prawa pobytu w Austrii. Święte prawo „azylu świątyni” nie uchroniło ich przed wydaleniem z kościoła; potem z kraju i z Europy. Nikt wtedy nie przypuszczał; że kilka lat później problem migracji rozleje się na całą Europę i według wielu zagrozi jej podstawom. Powszechna (a nawet obowiązująca?) wydaje się dzisiaj taktyka odwracania oczu; ograniczenia empatii i zapisanej w religii odpowiedzialności za bliźniego. Twórcy spektaklu – świetnie przyjętego przez krytykę i widzów – proponują; aby ową „inwazję obcych” potraktować ; jako okazję do przyjrzenia się nam samym i ideom; które wyznajemy. Bo – cytując Jelinek – „może one (te wartości) też chciałyby wznieść się wyżej; nim nas przygniotą”. Może to zwiastun końca znanego nam świata i wezwanie do podjęcia duchowej i cywilizacyjnej przemiany?

W „Podopiecznych” Jelinek mówi „sprawdzam” tzw. europejskim wartościom. Widma uchodźców ironicznie powtarzają frazę o pokojowym współżyciu. Entuzjastycznie wykrzykiwanym „chcemy!” potwierdzają wolę znalezienia się na wspólnym kulturowym fundamencie – by zaraz pytać; czy na pewno wszyscy się na nim zmieścimy.
Witold Mrozek; „Gazeta Wyborcza”

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2016 – XVIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej INTERPRETACJE, Katowice – spektakl mistrzowski, poza konkursem
  • 2016  – 9 Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków. Nagrody: Jan Peszek – nagroda za najlepszą drugoplanową rolę męską, Barbara Hanicka – nagroda za najlepszą scenografię

 

Twórcy

Podopieczni - video