Repertuar

Oresteja

Oresteja

Ajschylos
Reż. Jan Klata
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1
Oresteja

Data
premiery

25.02
2007

czas
trwania

1 godz. 50 min.

Bilety

55 zł
normalny
35 zł
ulgowy
kup bilet

Z siedmiu ocalałych tragedii Ajschylosa największe emocje budzi Oresteja, jedyna zachowana trylogia antyczna. To najpełniejszy i najbardziej wstrząsający opis tragicznej klątwy, którą dotknięty został ród Agamemnona. Nie ma końca powiększająca się wciąż lista ofiar, bo każdy mord pociąga za sobą kolejny, a wymierzana sprawiedliwość daje początek nowym krzywdom. Surowa, ascetyczna konstrukcja dramatu i poetyckie obrazy składają się na okrutną wizję ludzkości, która nie przystaje do cywilizacyjnych ram. Jaka odległość dzieli nasze doświadczenia od tych zapisanych wieki temu? I czy możliwe jest Ajschylosowe pojednanie, szczęśliwe zakończenie, które w świecie tak bardzo rozchwianym ustanawia lub przywraca podstawowe normy życia społecznego? Kim jest Orestes? Być może wszystko, co wydarza się w Argos ma dla niego znamiona chorej, groteskowej wizj, najpierw koszmaru z przeszłości, a później obsesji, powracającej w przejaskrawieniu, we fragmentach, szczątkowo. Czym skończy się dziś jego szaleństwo: ocaleniem czy samozagładą?

 

Oresteja” ze Starego Teatru w Krakowie zadziwiła estetycznie. Świat po katastrofie, rozegrany w fascynującej scenografii Justyny Łagowskiej, mimo komiksowej konwencji, w którą Klata ubiera antyczną tragedię, pozostaje w pamięci długo po obejrzeniu przedstawienia. – Klata chyba dojrzewa – można było usłyszeć po spektaklu od widzów zadziwionych tak spójną i konsekwentną wizją reżysera. / “Eksplozja nowej energii na teatralnych scenach
Agnieszka Rataj, Życie Warszawy

 

W spektaklu wykorzystano fragment Materiałów do Medei Heinera Müllera w przekładzie Jacka St. Burasa oraz następujące utwory muzyczne: Doom. A Sigh (Kronos Quartet), Feel (Robbie Williams); Classical Homicide (Dälek), Corpses as bedmates, Ghosts (Third Eye Foundation)

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2007 – IV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog, Wrocław
  • 2009 – Berlin, Hebel Theatre
  • 2009 – Sf. Gheorghe, Tamasi Theatre, Festiwal Reflex
  • 2009 – Pilzno,Divadlo J.K. Tyla
  • 2013 – 53 Kaliskie Spotkania Teatralne
  • 2014- Gdański Teatr Szekspirowski
  • 2015 – VIII Spotkania Teatralne  Bliscy Nieznajomi, Poznań

obsada

** rola dublowana

Twórcy