Repertuar

Stara kobieta wysiaduje

Stara kobieta wysiaduje

Tadeusz Różewicz
Reż. Marcin Liber
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1

Data
premiery

25.10
2014

daty
wystawiania

 • 03.02
  2017
 • 04.02
  2017
 • 05.02
  2017
 • 09.04
  2021
 • 10.04
  2021

czas
trwania

1 godz. 30 min.

Projekcja spektaklu na platformie http://vod.stary.pl

Aby przejść na platformę vod.stary.pl KLIKNIJ TUTAJ

 

Sztuka Stara kobieta wysiaduje (1968), stanowiąca summę zainteresowań poety starością, to pochwała kobiecego doświadczenia. Twórcy patrzą na tekst Różewicza z perspektywy współczesnego człowieka – ważne stają się tematy związane z zagrożeniem katastrofą ekologiczną, która unicestwi ludzkość stając się spełnioną III Wojną Światową. Na tym tle rysuje się główny wątek – dramat kobiety i jej troska o wypełnienie zadania opartego na rodzeniu i wychowywaniu. Autor buduje figurę kobiety, która będąc matką nadaje światu sens.
Z chaosu wyodrębnia się nieruchoma Stara Kobieta, która wie, że jej dni są policzone i stara się łapczywie złapać ostatnie chwile. Histerycznie chce wpaść w szał kreacji i tworzenia (narodzin), który pozostaje już tylko pokrzykiwaniem. Grająca ją Anna Dymna pięknie oddaje tragizm odchodzących, opadłych z sił starszych ludzi, którzy nie są już w stanie zdobyć się na jakikolwiek gest. Jej sprzeciw pozostaje werbalny, ale rozpaczliwy, na wskroś przejmujący – zauważał Łukasz Rudziński na www.trojmiasto.pl.

Przemoc, wojna, chaos, degeneracja, a nawet śnieg z plastikowego pyłu to wyłącznie tło. Stara Kobieta nie przesiaduje już w obronie dawnych ideałów, odwiecznych prawd i humanistycznych wartości. Przygląda się. Galerii scenicznych osobliwości z rzadka – głównie nam. Liber odczytuje ten nieco przywiędły w swym katastroficznym uroku tekst przez późną twórczość Różewicza, zestawiając dramat z poematem „Matka odchodzi”, obserwując rozpad osobistego świata, wyczerpywanie się naszej własnej mikropowieści.
Michał Centkowski, dwutygodnik.com

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2014 – VII Festiwal Wybrzeże Sztuki, Gdańsk

 

 

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy


Warning: file_get_contents(http://vimeo.com/api/v2/video/111837495?dnt=1&app_id=122963.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /wp-content/themes/stary-teatr/single-repertuar.php on line 159
Stara kobieta wysiaduje - video