Repertuar

Niepodległości – wieczór II

Niepodległości – wieczór II

Reż. Karol Klugowski, Radosław B. Maciąg
Nowa Scena / Strefa BE

najbliższe spektakle

  • 29.11
    19.30
  • 30.11
    19.30
Niepodległości – wieczór II

Data
premiery

11.10
2019

czas
trwania

105 min.
1 przerwa

Bilety

50 zł
normalny
30 zł
ulgowy
kup bilet

Finałowe pokazy projektu MŁODZI W STARYM zatytułowane Niepodległości, w ramach których na przełomie września i października podczas dwóch wieczorów pokażemy cztery premierowe spektakle na Nowej Scenie oraz w Strefie BE.

Do udziału w konkursie, ogłoszonym w ubiegłym sezonie przez Stary Teatr we współpracy z Akademią Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, zostali zaproszeni studenci 2-5 roku oraz absolwenci dwóch ostatnich lat krakowskiej szkoły teatralnej. Młodzi twórcy otrzymali zadanie opracowania konspektu/scenariusza spektaklu związanego tematycznie z hasłem NIEPODLEGŁOŚĆ, rozumianym bardzo szeroko, także jako niezależne i autonomiczne poszukiwanie własnego języka artystycznej ekspresji w ramach przygotowanych teatralnych zdarzeń. Warunkiem było sięgnięcie do dzieł literatury polskiej. Przedstawione propozycje oceniało jury w składzie: Agnieszka Glińska, Iwona Kempa, Dorota Segda, Remigiusz Brzyk, Radosław Krzyżowski i Paweł Miśkiewicz.

Do pierwszego etapu konkursu zarekomendowanych zostało siedem aplikacji twórców – studentów Wydziału Reżyserii Dramatu AST. Wybrane etiudy konkursowe, przygotowane na podstawie przedstawionych scenariuszy z udziałem aktorów naszej sceny oraz studentów AST, pokazane zostały 10 grudnia 2018 oraz 5 stycznia 2019 w Strefie BE i na Nowej Scenie. Z tych prezentacji wybrano ostatecznie cztery propozycje i one stanowiły punkt wyjścia spektakli, które pod wspólnym tytułem Niepodległości, będzie można zobaczyć podczas dwóch finałowych wieczorów, a następnie – wejdą one do repertuaru Narodowego Starego Teatru.

Konkurs na projekt MŁODZI W STARYM nawiązuje do tradycji baz@rtu, którego dwie edycje odbyły się w Starym Teatrze w latach 2004-2005. Ich celem jest wprowadzenie do Narodowego Starego Teatru studentów szkoły teatralnej, dając im szansę zaistnienia na profesjonalnej scenie. Główne zadanie projektu to oddanie głosu nowemu pokoleniu reżyserów, scenografów, aktorów i innych twórców teatru.

 

AKTUALNY STAN ŚWIATA
reż. Karol Klugowski 

OBSADA

Paweł Kruszelnicki
Mikołaj Kubacki
Błażej Peszek
Przemysław Przestrzelski (AST)

TWÓRCY

Karol Klugowski – reżyseria
Kazimierz Twardowski, Karol Klugowski, Stanisław Ignacy Witkiewicz – tekst
Karol Klugowski, Piotr Klugowski – scenografia
Karol Klugowski – kompozycje muzyczne (fortepian)
Katarzyna Gaweł – inspicjentka / suflerka

 

czas trwania: 30 min.

 

NIECH ŻYJE POLSKA / SZTUKA PRAWICOWA
reż. Radosław B. Maciąg 

OBSADA

Krystian Durman
Grzegorz Grabowski
Tytus Grochal (gościnnie)
Katarzyna Krzanowska
Stanisław Linowski
Dawid Tomczyk (projekcja)

 

TWÓRCY

Radosław B. Maciąg – reżyseria i dramaturgia
Tomasz Schaefer – reżyseria światła i wideo-design
Dominika Nikiel – scenografia i kostiumy
Katarzyna Krzewińska – kompozycja muzyczna i  audio-design
Karolina Rentflejsz – konsultacje choreograficzne
Katarzyna Gaweł – inspicjentka / suflerka

 

czas trwania: 60 min.

 

Twórcy