Repertuar
Król Ubu
Reż. Jan Klata
ul. Starowiślna 21
Data
premiery
2014
daty
wystawiania
- 03.02
2017 - 04.02
2017 - 16.05
2017 - 17.05
2017 - 18.05
2017
czas
trwania
Ze sztubackiej sztuki Alfreda Jarry; której akcja toczy się W Polsce; czyli nigdzie; Jan Klata wyciągnął ostateczne konsekwencje groteskowo i bezwzględnie diagnozując naszą rzeczywistość. „Jedz; pij i popuszczaj – zwraca się do zgromadzonych Ojciec Ubu; władca krainy paździerza; pogrążonej w epoce wiecznego remontu. Swym spektaklem Jan Klata rzuca wyzwanie wszelkim konwenansom – recenzował Michał Centkowski w dwutygodniku.com. – Historiozoficzny traktat o postpolityce pełen aktualnych aluzji? Nic podobnego. Raczej miasteczko South Park z czasów swej świetności (…). Klata wyraźnie stawia na wstydliwą; a jednak oczyszczającą moc kloaki. I trzeba przyznać; że ten grubą kreską przerysowany świat tworzy z żelazną konsekwencją; nieustannie jadąc po bandzie. Przez scenę przewalają się tłumy radosnych postaci odzianych w ostentacyjnie brzydkie kostiumy. Okładają się po głowach dmuchanymi maczugami; wyginają w rytm popularnych przebojów (…) – w tle orzeł; car; no i Smoleńsk. Bylejakość; prymitywizm; brzydota – oto metafora Polski; zdaje się mówić; a raczej krzyczeć Klata.
Klata konsekwentnie i z premedytacją wprowadza na narodową scenę prostackie dowcipy; co dobrze przylega do tekstu. Symbolem jest tron Ubu; czyli sedes oraz rozpostarty za nim pawi ogon z klozetowych rur. Z prostactwa czerpie też choreografia Maćko Prusaka – balety fitness kontrastujące z tuszą aktorów. Trudno nie zauważyć inspiracji „Monty Pythonem”; a zwłaszcza „Żywotem Briana”. To jak to jest? Brytyjski kabaret nas śmieszy; a polski oburza? Co nas dotyka? Naruszone poczucie świętości? Dumy? To jednak daliśmy się dotknąć i sprowokować Klacie? A jeśli tak – jego cel został osiągnięty.
Jacek Cieślak; „Teatr”
Przedstawienie zrealizowane w koprodukcji z Festiwalem UNSOUND.
Nagrody i wyjazdy:
- 2015 – UBU TOUR
- 2015- PKO Festiwal. Polska w IMCE, Warszawa
obsada
- Car Aleksy
- Paweł Kruszelnicki Flaczysław
- Zygmunt Józefczak Król Wacław
- Błażej Peszek Królowa Rozamunda; Szyper
- Krzysztof Stawowy Rotmistrz Opas
- Paulina Puślednik Ubica
- Zbigniew W. Kaleta Ubu
- Grzegorz Grabowski Władysław; Jan Sobieski; Wrosoch
- Bolesław Brzozowski Armia polska
- Paweł Kruszelnicki Armia ruska
- Błażej Peszek Armia ruska
- Armia ruska
- Jarosław Majzel Armia ruska
- Rafał Jędrzejczyk Stanisław Leszczyński; Mikołaj Reński; M. Fiodorowicz
- Rafał Jędrzejczyk Armia polska
- Grzegorz Grabowski Armia ruska
- Bolesław Brzozowski, Szymon Czacki Bolesław; gen. Łaski; Wpas; Wsłup **
Twórcy
- Jan Gondowicz przekład
- Jan Klata reżyseria; opracowanie tekstu; sugestie plądrofoniczne
- Justyna Łagowska scenografia; światło
- Karolina Mazur kostiumy
- James Leyland Kirby muzyka plądrofoniczna
- Maćko Prusak ruchy
- Katarzyna Gaweł inspicjentka; suflerka; asystentka reżysera
Warning: file_get_contents(http://vimeo.com/api/v2/video/110257810?dnt=1&app_id=122963.php): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /wp-content/themes/stary-teatr/single-repertuar.php on line 159