Repertuar

Być jak Steve Jobs…

Być jak Steve Jobs…

Michał Kmiecik
Reż. Marcin Liber
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

Data
premiery

11.06
2013

daty
wystawiania

  • 15.01
    2017
  • 17.01
    2017
  • 18.01
    2017

czas
trwania

2 godz. 50 min.
1 przerwa

Być jak Steve Jobs. Bohaterowie polskiej transformacji. Ballada o lekkim zabarwieniu heroicznym.

Przedstawienie podejmuje dyskusję na temat zmian, jakie zaszły w Polsce od 1989 roku. Koncentruje się na perspektywie trzech pokoleń – ludzi, którzy budowali polski turbokapitalizm, 40-latków, którzy kontestowali zmiany a dziś sięgają po władzę oraz młodego pokolenia, które zadaje pytania o popełnione błędy i sugeruje potrzebę rozliczeń.

W dramacie napisanym dla Starego Teatru pojawiają się wariacje na temat znanych i mniej znanych postaci, którym przyszło działać w sytuacji bez precedensu. Sztuka Być jak Steve Jobs przypomina deliryczną projekcję rzeczywistości. Kmiecik patrzy na początki wolnej Polski z perspektywy dalekiej przyszłości, a za przewodników obiera ostatnich ludzi na Ziemi. Istoty, które niewiele z polskiej krzątaniny są w stanie zrozumieć. Na szczęście reżyser spektaklu wie, jak owo zagubienie na scenie ukazać – pisał Łukasz Badula na kulturaonline.pl. – Być jak Steve Jobs to spreparowana w dramaturgicznym laboratorium próbka ustroju, a właściwie ustrojstwa. Czegoś nie do ogarnięcia, co jednych winduje w górę, a drugich przeżuwa i wypluwa na bruk.

Dookoła wszystko błyskawicznie się zmienia, w kolejnych krótkich scenkach w nieco dyskotekowej reżyserii Libera i w tempie politycznego wodewilu. Dawny sekretarz partii nie może się połapać w wolnorynkowej rzeczywistości, choć jego towarzysze odnaleźli się doskonale. Bezskutecznie próbuje dogonić Wilczka, który tłumaczy mu, że kapitalizm to wyścig Czerwonej Królowej z „Alicji w krainie czarów” – trzeba biec, żeby w ogóle ustać w miejscu. A żeby kogoś dogonić, trzeba biec bardzo szybko.
Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy