Repertuar

Do Damaszku

Do Damaszku

August Strindberg
Reż. Jan Klata
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1
Do Damaszku

Data
premiery

05.10
2013

czas
trwania

2 godz. 10 min.
1 przerwa

Bilety

55 zł
normalny
35 zł
ulgowy
kup bilet

Inscenizacja; której podstawę stanowi przepisany przez Sebastiana Majewskiego mistyczny dramat Strindberga; zainaugurowała sezon poświęcony osobie i twórczości Konrada Swinarskiego. Scenę Starego Teatru okala konstrukcja z czaszek. Są ich tysiące. Czaszki wydają się tworzyć ściany budynków – z balkonami; wykuszami i otworami okiennymi. Biel kości jest przytłaczająca. Klata i Majewski przeczytali Do Damaszku kluczem popkultury – pisała Olga Katafiasz na teatralny.pl. – Nawiązania muzyczne i filmowe tworzą tu gęstą siatkę odniesień; budując zaplecza dla kolejnych scen. Jak zawsze; w przypadku tak gęsto utkanej materii kontekstów; nie wszystkie mogą być dostrzeżone; niektóre pozostaną impresją widza; niekoniecznie projektowaną przez twórców.

Realizacja sztuki o współczesnych o poszukiwaniach absolutu uwodzi stroną wizualno-dźwiękową; jednak towarzysząc Idolowi w jego wędrówce tak jak on czujemy się zagubieni. W świecie; w którym śmierć nie ma wymiaru doświadczenia egzystencjalnego; a zdrada czy moralność są tematem tabloidów; cel wędrówki przestaje być oczywisty.

To przedstawienie rzucające widza na naprawdę głęboką wodę. Pełne pantomimicznych rytuałów (kazirodcza „kamasutra” męża Ewy; klątwa rzucana na Idola) oraz irracjonalnych manifestacji (postaci mówiące cudzym głosem). Z akcją braną w nawias przez groteskowe kantaty żeńskich chórzystek. (…) Śnijmy! – zachęca sceniczna Ewa. I to chyba najlepsza rada dla odbiorców spektaklu. Śnijmy. Z otwartymi oczami.
Łukasz Badula; kulturaonline.pl

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2014 – 21 Sibiu International Theatre Festiwal SIBIU, Rumunia
  • 2014 – XXXIV Warszawskie Spotkania Teatralne
  • 2015 – Gdański Teatr Szekspirowski

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy

Do Damaszku - video