Repertuar

Pierwiastek z minus jeden

Pierwiastek z minus jeden

Marian Hemar
Reż. Agnieszka Mandat
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21
Pierwiastek z minus jeden

Data
premiery

29.05
2018

czas
trwania

2 godz. 10 min.
1 przerwa

Bilety

80 zł
normalny
60 zł
ulgowy
kup bilet

Sympatyczny Diabeł (Zbigniew Kosowski) niespodziewanie, chwiejnym krokiem marynarza nie stroniącego od gorzałki, w którego ciało wniknął, wychyla się  zza kanapy  i staje między skonsternowanymi małżonkami Jerzym (Krzysztof Stawowy/Artur Dziurman) i brzemienną Krystyną (Matylda Paszczenko). W pełnej napięcia chwili skrywana dotąd niechlubna prawda wreszcie wychodzi na jaw: za defraudację sporej sumy pieniędzy grozi Jerzemu więzienie. Zrozpaczony małżonek, na dodatek – przyszły ojciec w oczach przebiegłego czarta uchodzi za łatwy łup.  Czy rzeczywiście przyjmie ofertę pomocy i zaprzeda diabłu duszę?

Marian Hemar w okresie PRL-u był zakazany, skazany na „artystyczny niebyt”,[…]. Jest pamiętany przede wszystkim jako autor przedwojennych przebojów śpiewanych do dziś, jak np. „Kochać nie warto”, „Nikt tylko ty”, „Panna Mania gra na mandolinie” i wielu innych.

Myślę, że warto przypomnieć Hemara także jako autora dramatycznego, […]. Marian Hemar był jedną z osób, która potrafiła przygotować pożywkę dla refleksji w sposób lekki i przyjemny. To wartościowy posiłek dla ducha i umysłu, po którym nie trzeba zaszyć się w ciemnym kącie na parę dni, by go przetrawić w samotności.
Agnieszka Mandat

Nikt nie wie jak jest w piekle, jak wygląda ten diabeł, czy smoła bardzo gorąca, czy kotły przepełnione, ale może warto zastanowić się tak poważnie i na serio, zostawiając te mityczne bajki o kotle i widłach z tyłu, czym może być owo piekło. Przypuszczam, że dla każdej duszy jest czymś innym, bo każdy boi się czegoś zupełnie innego, a dręczona przecież ma być dusza, bo ciało spoczywa martwe pod ziemią (…). Ta dywagacja diabła o piekle jest solą tej sztuki  (…).
Monika Sobieraj, „Dziennik Teatralny Kraków”

Informujemy, że podczas spektaklu wykorzystywane jest światło stroboskopowe.

 

Nagrody:

2018 –  XV Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro, Warszawa

Nagroda Złoty Liść za spektakl

Twórcy

Pierwiastek z minus jeden - video