Repertuar

3SIOSTRY

3SIOSTRY

Anton Czechow
Reż. Luk Perceval
Duża Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

  • 15.02
    17:00
    • Napisy w języku angielskim
  • 16.02
    17:00

Data
premiery

15.05
2021

czas
trwania

1 godz. 50 min

Bilety

90 zł
normalny
60 zł
ulgowy
kup bilet

„Co noc śni mi się Kijów”

Trzy siostry, tęskniące za minionym życiem w wielkim mieście. Trzy stare kobiety, próbujące zatrzymać czas. Trzy kobiety, wypędzone z raju dzieciństwa. Czas i wojna zabrały im wszystko. Do świata, który utraciły nie kursują żadne linie lotnicze. Można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci.

Luk Perceval – belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru zrealizował swój pierwszy spektakl w Polsce w ramach koprodukcji TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa “3SIOSTRY” to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Rutynę codziennego życia tytułowych bohaterek przerywa próba przywołania wydarzeń z przeszłości. W metaforycznym domu opieki starzejąca się Europa konfrontuje się z nową energią imigrantów. Co wynika z tego spotkania? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? Jak radzimy sobie ze starością, utratą pamięci, idealizowaną przeszłością?

Temat przemijania, charakterystyczny dla dramaturgii Czechowa, nigdy nie był tak aktualny, jak dzisiaj, kiedy wali się stary porządek świata, a nowy jeszcze się nie wykształcił. Pandemia dodała do problematyki starzenia się jeszcze jeden aspekt: izolację osób starszych. A wojna – temat życia na uchodźstwie. Siostry Prozorow są rozbitkami czasu, zamkniętymi na wyspie pamięci. Żyją przeszłością, niezdolne do konfrontacji z teraźniejszością. Czego boją się główne bohaterki i za czym tęsknią? Czego my sami się boimy i za czym tęsknimy?

W oryginale schyłkowe trwanie dotyczy egzystencji konkretnych ludzi, a zarazem odchodzącej (…) klasy społecznej – rosyjskiej szlachty, u Percevala staje się jakby mechanizmem odgrywania z wygasającej pamięci ciągle tego samego scenariusza, kulturowego wzorca, zapatrzenia w niego – i zarazem w siebie, bo bez kulturowego wzorca nie ma i nas. Wszyscy grają więc przed wielkim lustrem – największym, a zarazem chwilami jakby niewidzialnym elementem scenografii (…). Zwierciadło potrafi jednak zamazać sceniczną rzeczywistość, nagle przypomnieć o swoim istnieniu, gdy rozedrga się w rytm wciągającej muzyki (…).

Witold Mrozek, „Gazeta Wyborcza”

Wyrażając swój sprzeciw wobec agresji Rosji na Ukrainę zespół spektaklu „3SIOSTRY” wraz z reżyserem Lukiem Percevalem podjął decyzję, aby dokonać zmiany w tekście dramatu Antona Czechowa, wystawianego na scenach TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru w Krakowie. Bohaterowie i bohaterki zamiast Moskwę wspominają Kijów, symbol utraconego raju, zniszczonego przez wojnę. „Zmieniamy najważniejsze zdania w najważniejszym dramacie najbardziej znanego rosyjskiego dramatopisarza aby podkreślić, jak ważna jest dzisiaj solidarność ze społeczeństwem ukraińskim. Dzisiaj wszyscy jesteśmy Ukrainkami i Ukraińcami.” – napisali w oświadczeniu, opublikowanym w 14 dniu wojny w Ukrainie. 

Spektakl dla widzów dorosłych.

Nagrody i wyjazdy:

2022 – 29. Międzynarodowy Festiwal Teatralny, Sibiu, Rumunia/ Sibiu International Theatre Festival
2021 – 29. Festiwal Teatralny „Divadlo”, Pilzno
2021 –Nagroda im. K. Swinarskiego za sezon 2020/21 dla Luka Percevala za reżyserię spektaklu
2021 – 10. Międzynarodowy Festiwal Teatralny „Dialog”, Wrocław
2021 – XXVII Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, Łódź, tytuł najlepszego spektaklu, tytuł najlepszej aktorki dla Oksany Czerkaszyny
2021 –  XIV Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia, Kraków ( poza konkursem)

Twórcy

3SIOSTRY - video