Repertuar

Płatonow

Płatonow

Anton Czechow
Reż. Konstantin Bogomołow
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

najbliższe spektakle

 • 08.11
  18.00
 • 09.11
  18.00
  • Spektakl z napisami w jęz. angielskim
 • 01.12
  18.00
 • 02.12
  18.00
  • Spektakl z napisami w jęz. angielskim
Płatonow

Data
premiery

19.12
2015

czas
trwania

2 godz. 50 min
1 przerwa

Bilety

55 zł
normalny
35 zł
ulgowy
kup bilet Potwierdzenie rezerwacji grupowej Wstępna rezerwacja indywidualna

Wypaleni mieszkańcy rosyjskiego dworku wydają się w nim uwięzieni; niczym w kosmicznej kapsule czasu. Skazani tylko na siebie; zadręczają się nawzajem i przeżywają zaplanowane dla nich przez młodego Czechowa sercowe dramaty. Bogomołow zmienia jednak zasady gry: w rolach męskich oglądamy kobiety; a w rolach żeńskich mężczyzn. Czechow; podany przez rosyjskiego reżysera na chłodno; okazuje się przewrotną analizą międzyludzkich relacji: W zamianie pań i panów jest […] rys jakiejś chłodnej abstrakcji; niewolnej od feministycznego podtekstu. W scenach; w których kobiety grające mężczyzn taksują żony wzrokiem; ujawnia się arbitralna przemoc patriarchatu; władza męskiego spojrzenia ¬– napisał Witold Mrozek. – Okazuje się; że okrucieństwo Czechowowskich relacji wychodzi ostrzej; gdy odrzeć je z psychologicznego sztafażu teatru końca XIX w.
W tej wszechobecnej nudzie życia na peryferiach imperium prym wiedzie lokalny Don Juan; tytułowy Płatonow; grany powściągliwie; a zarazem brawurowo przez Annę Radwan.

 

Niby nie ma już powrotu do tamtego świata; […] a widmo bankructwa majątków od dawna zastąpiło widmo idei; brak pryncypiów którym warto zawierzyć; a jednak cudowni utracjusze i piękne; smutne męczennice z Czechowa; wydają się bliżsi niż kiedykolwiek wcześniej; trochę im zazdrościmy. Oni wciąż uparcie szukają sensu; a chociaż niczego specjalnego nie znajdują; nie przestają działać. Nam już się nie chce. Pojęcie sens jest ikonką w „gogle”; na iphonie. Za chwilę sens zmieni się zresztą w seks. I tak w kółko.
Łukasz Maciejewski; www.aict.art.pl

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2016 – XXXVI Warszawskie Spotkania Teatralne
 • 2016 – 56 Kaliskie Spotkanie Teatralne

 

obsada

** rola dublowana

Twórcy

Płatonow - video