Repertuar

Głębiej

Głębiej

wg "Kobiety Schrödingera" Aleksandry Zielińskiej
Reż. Małgorzata Wdowik
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

 • 28.02
  19.30
  • Spektakl premierowy
 • 29.02
  19.30
 • 01.03
  19.30
 • 03.03
  19.30
 • 04.03
  19.30
Głębiej

Data
premiery

28.02
2020

Bilety

50 zł
normalny
30 zł
ulgowy
kup bilet

Z ciemności wyłania się kształt. Coś, co przypomina spłaszczoną kulę. O bardzo wyraźnych krawędziach. Wygląda spokojnie. Jak księżyc na bezgwiezdnym niebie albo cień ryby samogłowa na powierzchni oceanu. Lita zmiana o średnicy ośmiu milimetrów mieszcząca się gdzieś wewnątrz lewej piersi kobiecego ciała. Ciała uwięzionego w brzuchu wieloryba. Najbardziej samotnego wieloryba na świecie.

Ten kulisty kształt rozpoczyna podróż po wnętrzu wieloryba. Kształt nie ma jeszcze swojej tożsamości. Może być jednocześnie poważną chorobą i nieszkodliwym zlepkiem tkanek zawieszonym w głębinach organizmu. W głębinach podwodnego świata, w którym być może łatwiej zrozumieć sieć zależności między wirusem a jego nosicielką, bakterią a ciałem-żywicielem, nieskończenie zapętlonym łańcuchem powiązań. To miejsce przejścia, oczekiwania na wynik, tutaj jest się jednocześnie chorym i zdrowym, żywym i martwym.

Główna bohaterka, Kobieta Schrödingera w oczekiwaniu na diagnozę, opuszcza świat zewnętrzny, zanurza się w swoim ciele, by odnaleźć się w ciele wielkiego wieloryba i trafia w sam środek przewrotnych zależności między kolejnymi ogniwami łańcucha pokarmowego. Wykreowany podwodny świat jest próbą poszerzenia postrzegania choroby i kobiecego ciała, wplecenia ich w złożone mechanizmy wielkiego ekosystemu. Fantazja ta mieści w sobie całe spektrum emocji i doświadczeń związanych z chorobą i jej przeżywaniem – złość, odrzucenie i gniew wobec własnego ciała, penetrowanego w głąb w poszukiwaniu przejawów choroby. Staje się też próbą zrozumienia własnego organizmu i zasad jego funkcjonowania – bolesną wiwisekcją przemocowości obowiązujących procedur medycznych, które dezintegrują obraz własnego ciała i poczucie tożsamości.

Spektakl Głębiej powstaje w oparciu o dramat Aleksandry Zielińskiej Kobieta Schrödingera, który został napisany w ramach warsztatów dramatopisarskich Nasz głos zorganizowanych z okazji obchodów 100. rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych w Polsce w Starym Teatrze w sezonie artystycznym 2018/2019. Owocem tych warsztatów jest cyfrowa antologia dramatów, zamieszczona na stronie www.stary.pl

Nagrody i wyjazdy:

Spektakl bierze udział w 26. Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

 

Twórcy