Repertuar

Ojciec matka tunel strachu

Ojciec matka tunel strachu

Martin Heckmanns
Reż. Wojtek Klemm
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

 • 17.10
  19:00
 • 18.10
  19:00
 • 19.10
  19:00
 • 20.10
  19:00
Ojciec matka tunel strachu

Data
premiery

22.05
2015

czas
trwania

55 min.

Bilety

70 zł
normalny
50 zł
ulgowy
kup bilet

Tytułowy „Tunel Strachu” przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem, ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?), w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. „Czasami moi rodzice mnie męczą. Znam ich już od kilku lat, wymiana poglądów rozpala ich zawsze w tym samym miejscu. Zanim się pojawiłem musieli być piękną parą. Są zdjęcia, na których wyglądają na beztroskich. Z początku myślałem, że są stworzeni tylko dla mnie. Są jedynymi rodzicami, jakich będę miał…” – mówi syn Otto w sztuce Heckmannsa. Nie bez znaczenia jest tu fakt, iż reżyser obsadził rodzinę Peszków w dość nieoczywistej konfiguracji. Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej, a ich ojciec i teść, Jan Peszek wciela się w postać dziecka. Dzięki temu przedstawienie wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory, a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie – pisała Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej”. Potrzeba prawdziwego mistrzostwa, aby tak lekko i atrakcyjnie mówić o często traumatycznych sprawach.

Pomysł obsadzenia prawdziwej aktorskiej rodziny w odwróconych rolach (…) znakomicie się sprawdza. Korzystanie z rozmaitych figur buduje umowność działań – tak jak w sennym rytuale rzucania się na pufy. Dominik Strychalski współtworzy akcję, kreując muzykę na rozmaitych zabawkach. Dźwięki zapętlają się; wzajemnie napędzają; a nawet katalizują – to chaos, to awanturę. Nie jest to spektakl dla tych, którzy nie znoszą ironii i złośliwości. Posługując się słowami Ojca: „On nam nie wierzy, że jesteśmy szczęśliwi”.
Gabriela Cagiel, „Gazeta Wyborcza”

 

Przekład sztuki powstał w ramach programu „Stypendia twórcze 2012” Stowarzyszenia Willa Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2016 – Teatr Stary, Lublin
 • 2016 – 51 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Szczecin
 • 2017 – Polska w IMCE  Teatr IMKA Warszawa
 • 2019 –  1. Festiwal Muzyki w Teatrze „Rezonans” / 17. Wałbrzyskie Fanaberie Teatralne, Wałbrzych

Twórcy

Ojciec matka tunel strachu - video