Repertuar

Gould

Gould

Adam Walny, Krzysztof Stawowy
Reż. Adam Walny
Scena Kameralna
ul. Starowiślna 21

najbliższe spektakle

  • 07.03
    Odwołany
  • 09.03
    Odwołany
Gould

Data
premiery

10.03
2018

czas
trwania

60 min.

Bilety

40 zł
normalny
20 zł
ulgowy
kup bilet

Wariacje aktorskie na temat Jana Sebastiana Bacha

Jakie przesłanie my, ludzie, winniśmy skierować w stronę kosmosu, czym możemy się pochwalić? Dzieła wszystkie Jana Sebastiana Bacha – z nich możemy być dumni. Jednak w czyim wykonaniu? Jakie kryteria wyboru zastosować? Wierności wobec oryginału? A może interpretacja winna być oparta raczej na instynkcie artysty, jego geniuszu?

„Moja muzyka. Grają ją teraz, jak chcą,  gdzie chcą, na czym chcą. Dość. Basta!” – krzyczy Bach, a jego głos odbija się od ścian katedry, w której przed momentem zakończyła się próba chóru. Wykonawca ma jednak z Bachem ten sam kłopot, co aktor grający Szekspira. Na miano prawowitego spadkobiercy, niosącego dzieło geniusza w świat, trzeba sobie zasłużyć. A gdyby sam Bach mógł wskazać idealnego interpretatora swych dzieł powstających ku chwale Boga, kim on by był? Czy jego werdykt byłby zbieżny z tym, który szanowne gremium ustaliło w latach 70. decydując się wysłać w kosmos nagrania Glenna Goulda, odrzuciwszy wcześniej – niejednogłośnie – m.in. kandydaturę Horowitza? A może werdykt jury zapadł o wiele wcześniej jeszcze przed narodzinami  kanadyjskiego pianisty i Bach maczał w tym palce?

Monodram w wykonaniu Krzysztofa Stawowego, który zarówno gra postać Bacha, jak i animuje marionetę wyobrażającą Glenna Goulda – to nowa propozycja teatru. Frapujący spektakl o tym – jak napisał Mateusz Borkowski, autor tekstu w programie: „co zostawiają po sobie i co dają nam geniusze. Dlaczego ludzkość wybiera artystę X, a nie Y? (…) o nieśmiertelnym dziedzictwie myśli i artystycznej spuściźnie, nadziejach, jakie pokładamy w dzieciach, a przede wszystkim o potrzebie bycia docenionym”.

 

Spektakl rekomendowany dla widzów powyżej 14 roku życia.

Twórcy