Repertuar

David’s Formidable Speech On Europe

David’s Formidable Speech On Europe

Reż. Paweł Świątek
Sala Modrzejewskiej
ul. Jagiellońska 1

Data
premiery

08.06
2013

daty
wystawiania

  • 15.01
    2017
  • 14.01
    2017
  • 17.01
    2017

czas
trwania

10 min.

Mini-spektakl stanowi efekt wspólnego międzynarodowego projektu teatralnej sieci Mitos21, do której należy Narodowy Stary Teatr. „David’s Formidable Speech On Europe” –czyli „Nadzwyczajne przemówienie Davida na temat Europy” – takim hasłem wywoławczym opatrzono teatralne wydarzenie, którego premiera miała miejsce w czerwcu 2013 roku w berlińskim Deutsches Theater. Punktem wyjścia do pracy nad spektaklem, w którym wzięło udział 12 aktorów z różnych krajów, była słynna, kontrowersyjna mowa brytyjskiego premiera Davida Camerona ze stycznia 2013 roku, która odbiła się szerokim echem w świecie. To przemówienie jest symptomatyczne – stwierdzili pomysłodawcy berlińskiego przedsięwzięcia. – Mówi bardzo wiele o kondycji dzisiejszej Europy, a będąc równocześnie rodzajem prowokacji.

Zbadanie tego tekstu teatralnymi środkami okazało się atrakcyjnym wyzwaniem dla ludzi teatru, pozwalając przywołać marzenie o takiej Europie, w której polityczne i kulturalne różnice nie prowadzą do zaostrzania antagonizmów, ale są bogactwem i walorem.

Polska wersja monodramu grana jest do dziś jako swoisty komentarz do spektaklu „Bitwa warszawska 1920” Moniki Strzępki i Pawła Demirskiego. Oglądamy w nim świetną Małgorzatę Gałkowską, która brawurowo wciela się w Davida Camerona vel… Margaret Thatcher. Właśnie postać pani Thatcher – jako symbol pewnych postaw i idei – łączy oba spektakle wieczoru.

 

Nagrody i wyjazdy:

  • 2014 – KunstFestSpiele Herrenhausen – Hannover, Niemcy, w ramach projektu QUO VADIS EUROPA I: SPEAKERS’ CORNER – Mitos21
 

obsada

Twórcy