Aktualności

Od performera do zbawiciela: oblicza Chrystusa w kulturze współczesnej
Zapraszamy do Bunkra Sztuki w sobotę 7 czerwca o godz. 16.00
Wejściówki na spotkanie w cenie 5 zł dostępne w kasie Bunkra Sztuki.
W sobotę 7 czerwca w Bunkrze Sztuki odbędzie się ostatnie spotkanie z cyklu „My, naród, Europa” z udziałem Andy Rottenberg i Michała Nogasia.
Tym razem zastanowimy się, czy o Chrystusie da się dziś jeszcze mówić poważnie i szczerze – nie popadając ani w banał, ani w ideologiczną pułapkę. Czy da się wyjść poza kontekst wiary wymykającej się racjonalnemu myśleniu albo wizje Polski jako Chrystusa narodów i Chrystusa jako króla Polski? Kim jest Jezus dla współczesnej kultury? Jak zmieniało się jego przedstawienie w polskiej sztuce przez ostatnie dekady? Czy możliwe są przedstawienia Chrystusa powstające z artystycznej potrzeby, a nie religijnej wiary, propagandowej intencji, tradycji czy obyczaju?
Gościnią Michała Nogasia będzie Anda Rottenberg, wybitna historyczka i krytyczka sztuki, kuratorka wystaw, publicystka.
Rozmowa towarzyszy spektaklowi Katarzyny Kozyry pt. Rewizja procesu Jezusa, którego premiera odbędzie się tego samego dnia na Nowej Scenie.
Przedstawienie zamyka wieloletni proces poszukiwań przez artystkę Jezusa i badania zjawiska syndromu jerozolimskiego, dokumentowanego w jej głośnym filmie Szukając Jezusa. W tym kontekście rozmowa z Andą Rottenberg stanowi intelektualny prolog do spektaklu.