Aktualności

Nagrody i wyróżnienia

Nagrody i wyróżnienia

Z radością informujemy, że w bieżącym i poprzednim sezonie spektakle Narodowego Starego Teatru oraz ich utalentowani twórcy i twórczynie zdobyli liczne ogólnopolskie nagrody, w tym prestiżowe wyróżnienia za reżyserię, scenografię, aktorstwo i innowacyjne podejście do sztuki teatralnej. To dowód na to, że nasz teatr nieustannie podnosi poprzeczkę w dziedzinie sztuki scenicznej, zachwycając zarówno krytyków, jak i widzów z całego kraju.

Zachęcamy do zapoznania się z pełnym zestawieniem nagród, które potwierdzają wyjątkowość i artystyczne osiągnięcia Narodowego Starego Teatru:

Roman Gancarczyk – Nagroda im. A. Zelwerowicza za najlepszą kreację aktorską za rolę Jamesa Tyrone’ a w Pewnego długiego dnia na podstawie Long Day’s Journey into Night E. O ‘Neilla w reż. Luka Percevala.

Juliusz Chrząstowski – Nagroda Teatralna im. Stanisława Wyspiańskiego za rolę w spektaklu „Salome” w reż. Kuby Kowalskiego.

 

64. Kaliskie Spotkania Teatralne:

Grand Prix dla Małgorzaty Zawadzkiej za rolę Mary Tyrone w spektaklu „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala, oraz za rolę w spektaklu „Genialna przyjaciółka” w reż. Eweliny Marciniak.

Nagroda aktorska dla Romana Gancarczyka za rolę Jamesa Tyrone w spektaklu „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Wyróżnienie dla Anny Paruszyńskiej-Czackiej za rolę Eleny w spektaklu „Genialna Przyjaciółka” w reż. Eweliny Marciniak.

Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera KST otrzymał Luk Perceval za spektakl „Pewnego długiego dnia”.

XXX Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi:

Małgorzata Zawadzka otrzymała tytuł Najlepszej Aktorki za rolę w spektaklu „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Roman Gancarczyk otrzymał tytuł Najlepszego Aktora za role w spektaklu „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Perecvala.

 

16. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Wacław Zimpel otrzymał wyróżnienie w kategorii Muzyka tworzona na żywo za spektakl „Genialna Przyjaciółka” w reż. Eweliny Maricniak.

Wojciech Blecharz – otrzymał nagrodę w kategorii najlepszy pejzaż dźwiękowy za spektakl „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

 

61. Rzeszowskie Spotkania Teatralne „Festiwal Arcydzieł”

Edward Linde-Lubaszenko – nagroda za kunszt aktorski, za bezbłędny słuch na poetyckie słowo w teatrze, rola w „Księciu Niezłomnym” w reż. Małgorzaty Warsickiej.

Karol Nepelski – nagroda za muzykę współkreującą świat spektaklu i podbijającą jego sensy, a przy tym niezwykle oryginalną; spektakl „Książę Niezłomny” w reż. Małgorzaty Warsickiej.

 

Podsumowanie 44. Warszawskich Spotkań Teatralnych Wiesława Kowalskiego:

Najlepszy reżyser: Luk Perceval – “Pewnego długiego dnia”

Najlepszy spektakl: “Pewnego długiego dnia” – reż. Luk Perceval

Najlepsza muzyka/opracowanie muzyczne: Wacław Zimpel – „Genialna przyjaciółka” – reż. Ewelina Marciniak

Najlepszy zespół aktorski: Narodowy Stary Teatr w Krakowie – „Pewnego długiego dnia” – reż. Luk Perceval

Najlepsza aktorka: Małgorzata Zawadzka – „Pewnego długiego dnia” – reż. Luk Perceval

Najlepszy aktor: Roman Gancarczyk – „Pewnego długiego dnia” – reż. Luk Perceval

Najlepsza rola męska drugoplanowa: Łukasz Stawarczyk – „Genialna przyjaciółka” – reż. Ewelina Marciniak

 

63. Kaliskie Spotkania Teatralne

Aleksandra Nowosadko – Trzecia nagroda za rolę tytułową w spektaklu „Halka” w reż. Anny Smolar.

Łukasz Stawarczyk – Trzecia nagroda za rolę Jontka w spektaklu „Halka” w reż. Anny Smolar.

Karolina Kraczkowska (gościnnie) – specjalna nagroda aktorska dla artysty na początku Drogi Aktorskiej za rolę Tancerki w spektaklu „Halka” w reż. Anny Smolar.

 

W sezonie 2022/2023 Narodowy Stary Teatr wymieniony został w rankingu Miesięcznika Teatr „Najlepszy, najlepsza, najlepsi” w następujących kategoriach:

Najlepsze przedstawienie: „Genialna przyjaciółka” w reż. Eweliny Marciniak oraz „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Najlepsza reżyseria: Ewelina Marciniak za „Genialną przyjaciółkę”, Luk Perceval za „Pewnego długiego dnia” oraz Małgorzata Warsicka za „Księcia Niezłomnego”.

Najlepsza rola kobieca: Karolina Staniec i Anna Paruszyńska-Czacka w „Genialnej przyjaciółce” w reż. Eweliny Marciniak oraz Małgorzata Zawadzka w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Najlepsza rola męska: Roman Gancarczyk i Łukasz Stawarczyk w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Najlepsza rola drugoplanowa: Urszula Kiebzak w „Art of Living” w reż. Katarzyny Kalwat, Mikołaj Kubacki w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala, Małgorzata Zawadzka w „Genialnej przyjaciółce” w reż. Eweliny Marciniak oraz Paulina Kondrak w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala

Najlepsza adaptacja teatralna/dramaturgia: „Baśń o wężowym sercu” Beniamina M. Bukowskiego i Amadeusza Nosala oraz „Pewnego długiego dnia” Romana Pawłowskiego.

Najlepsza scenografia/kostiumy/reżyseria światła: Natalia Mleczak za „Genialną przyjaciółkę” w reż. Eweliny Marciniak, Katarzyna Borkowska za „Księcia Niezłomnego” w reż. Małgorzaty Warsickiej oraz Mark Van Denesse za „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.

Najlepsza muzyka/reżyseria dźwięku: Wacław Zimpel za „Genialną przyjaciółkę” w reż. Eweliny Marciniak, Wojciech Blecharz za „Art of Living” w reż. Katarzyny Kalwat i „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala oraz Karol Nepelski za „Księcia Niezłomnego” w reż. Małgorzaty Warsickiej.

 

Subiektywne Podsumowanie Sezonu 2022/2023 Wiesława Kowalskiego przyznano:

Najlepsza adaptacja teatralna/dramaturgia/scenariusz: Beniamin M. Bukowski i Amadeusz Nosal za „Baśń o wężowym sercu” w reż. Beniamina M. Bukowskiego.

Najlepsza scenografia: Aleksandra Żurawska za „Baśń o wężowym sercu” w reż. Beniamina M. Bukowskiego.

Zestawienie „Najlepsi, najlepsze” Jacka Wakara:

Najlepsze przedstawienie: „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala

Najlepsza reżyseria: Luk Perceval – „Pewnego długiego dnia” oraz Ewelina Marciniak – „Genialna przyjaciółka”

Najlepsza rola kobieca: Małgorzata Zawadzka w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala oraz Karolina Staniec w „Genialnej przyjaciółce” w reż. Eweliny Marciniak.

Najlepsza rola męska: Roman Gancarczyk w „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala

 

Słuchowisko z udziałem aktorów Narodowego Starego Teatru „Porwanie Baltazara Gąbki” w reż. Waldemara Raźniaka otrzymało prestiżową Nagrodę im. Ireny i Tadeusza Byrskich.

Narodowy Stary Teatr otrzymał Markę Radia Kraków za sezon 2022/2023, dzięki spektaklom „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala i „Art of Living” w reż. Katarzyny Kalwat.

W Teatralnym Podsumowaniu 2023 roku Karoliny Felberg w kategorii Najpiękniejsze spektakle 2023 roku wymieniono „Pewnego długiego dnia” w reż. Luka Percevala.


Powiązane artykuły

Apel Dyrekcji i Zespołu Narodowego Starego Teatru

Apel Dyrekcji i Zespołu Narodowego Starego Teatru w związku z sytuacją powodziową na południu Polski

16-09-2024

Czytaj więcej