Repertuar

Ojciec matka tunel strachu

Ojciec matka tunel strachu

Martin Heckmanns
Reż. Wojtek Klemm
Nowa Scena
ul. Jagiellońska 1

najbliższe spektakle

 • 17.12
  • Spektakl wyjazdowy
 • 19.12
  19.30
 • 20.12
  19.30
Ojciec matka tunel strachu

Data
premiery

22.05
2015

czas
trwania

55 min.

Bilety

45 zł
normalny
30 zł
ulgowy
kup bilet Potwierdzenie rezerwacji grupowej Wstępna rezerwacja indywidualna

Tytułowy „Tunel Strachu” przywołuje znaną z wesołego miasteczka rozrywkę z dreszczykiem; ale stanowi też określenie sytuacji (pułapki?); w którą wpada każda para wraz z pojawieniem się na świecie dziecka. „Czasami moi rodzice mnie męczą. Znam ich już od kilku lat; wymiana poglądów rozpala ich zawsze w tym samym miejscu. Zanim się pojawiłem musieli być piękną parą. Są zdjęcia; na których wyglądają na beztroskich. Z początku myślałem; że są stworzeni tylko dla mnie. Są jedynymi rodzicami; jakich będę miał…” – mówi syn Otto w sztuce Heckmannsa. Nie bez znaczenia jest tu fakt; iż reżyser obsadził rodzinę Peszków w dość nieoczywistej konfiguracji. Błażej Peszek gra męża swojej autentycznej żony Katarzyny Krzanowskiej; a ich ojciec i teść; Jan Peszek wciela się w postać dziecka. Dzięki temu przedstawienie wznosi się na jeszcze wyższy poziom metafory; a problemy rodzicielskie zapętlają się w międzypokoleniowym kontredansie – pisała Magda Huzarska-Szumiec w „Gazecie Krakowskiej”. Potrzeba prawdziwego mistrzostwa; aby tak lekko i atrakcyjnie mówić o często traumatycznych sprawach.

Pomysł obsadzenia prawdziwej aktorskiej rodziny w odwróconych rolach (…) znakomicie się sprawdza. Korzystanie z rozmaitych figur buduje umowność działań – tak jak w sennym rytuale rzucania się na pufy. Dominik Strychalski współtworzy akcję; kreując muzykę na rozmaitych zabawkach. Dźwięki zapętlają się; wzajemnie napędzają; a nawet katalizują – to chaos; to awanturę. Nie jest to spektakl dla tych; którzy nie znoszą ironii i złośliwości. Posługując się słowami Ojca: „On nam nie wierzy; że jesteśmy szczęśliwi”.
Gabriela Cagiel; „Gazeta Wyborcza”

 

Przekład sztuki powstał w ramach programu „Stypendia twórcze 2012” Stowarzyszenia Willa Decjusza i Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Miejsca na Nowej Scenie są nienumerowane.

 

Nagrody i wyjazdy:

 • 2016 – Teatr Stary, Lublin
 • 2016 – 51 Przegląd Teatrów Małych Form Kontrapunkt, Szczecin

Twórcy

Ojciec matka tunel strachu - video