Aktualności

Zbliżenia: Po co nam historia?

Zbliżenia: Po co nam historia?

5 listopada godz. 18.30

Strefa BE, ul. Jagiellońska 1

Prowadzenie: Agata Dąbek

Czy gorączka nieustannego spoglądania wstecz, trawiąca nas od dłuższego czasu, ma swoje uzasadnienie, skoro kolejne wojny, kryzysy społeczno-polityczne z kryzysem klimatycznym na czele przekonują, że nie uczymy się na własnych błędach? Może powinniśmy poszerzyć nasze rozumienie tego czym jest i może być historia, by powoływanie się na nią w naszych dyskusjach o kondycji świata i nas samych przynosiło owocne rezultaty? Jak używać przeszłości, żeby z hamulca nie pozwalającego nam ruszyć naprzód, przekształciła się w motor postępowych zmian w naszym myśleniu i działaniu „tu i teraz”? Na te i inne pytania odpowiedzą goście zaproszeni do rozmowy:

prof. Małgorzata Sugiera, kierowniczka Katedry Performatyki UJ, autorka m.in. książki Nieludzie. Donosy ze sztucznych natur, (2015), redaktorka monografii zbiorowej Fikcje jako metoda. Strategie kontr(f)aktualne w pisaniu historii, literaturze i sztukach (2018),

prof. Andrzej Nowak, historyk, publicysta, kierownik Zakładu Historii Europy Wschodniej UJ, autor książek m.in. O historii nie dla idiotów (2019), Niepodległa! 1864-1924. Jak Polacy odzyskali Ojczyznę (2018), Historia i polityka (2016),

dr Monika Stobiecka, adiunkt na Wydziale Artes Liberales UW, autorka licznych artykułów poświęconych historii sztuki, kulturze materialnej, percepcji archeologii w polskich kolekcjach i muzeach.

Spotkanie towarzyszy premierom Niepodległości wieczór I, II.

W cyklu Zbliżenia odbywają się spotkania, prezentacje oraz wykłady dotyczące przygotowywanych premier, ich twórców, a także zjawisk i tematów, które podejmują. Celem cyklu jest pobudzenie zainteresowania spektaklami włączanymi do bieżącego repertuaru oraz poszerzenie narzędzi ich odbioru.


Powiązane artykuły