Aktualności

Zakończenie sezonu 2016/2017

Zakończenie sezonu 2016/2017

Drodzy Widzowie!

Na zakończenie sezonu artystycznego 2016/2017 chciałoby się powiedzieć: to jeszcze nie koniec. W związku z decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o powołaniu nowej dyrekcji przyszłość Narodowego Starego Teatru w obecnym, znanym Państwu kształcie stoi pod znakiem zapytania.

Narodowy Stary Teatr AD 2017 stał się znakomicie naoliwioną maszyną, regularnie produkującą intrygujące premiery, działającą z częstotliwością 40-50 spektakli miesięcznie na trzech scenach, reprezentującą polską kulturę na najbardziej prestiżowych zagranicznych festiwalach, zbierającą laury i pochwały, inicjującą istotne dyskusje. Wszystko to przy frekwencji 99,25% – co mogłoby się wydawać zadaniem karkołomnym, zważywszy, że nie idziemy na komercyjne kompromisy i ciągle podejmujemy ryzyko, bez którego sztuka staje się po prostu wtórna i przewidywalna.

Uważamy, że korzenie przyszłości tkwią w przeszłości, dlatego program kolejnych pięciu sezonów zaproponowany w konkursie ministerialnym przez Jana Klatę miał konsekwentnie kontynuować to, co udało się w Narodowym Starym Teatrze osiągnąć od 1 stycznia 2013 roku. A zatem miał być twórczym rozwinięciem filozofii odważnego, ale opartego na znakomitym rzemiośle teatru repertuarowego z unikatowym zespołem artystycznym, technicznym oraz administracyjnym.    Wszystko to, satysfakcja zespołu Starego Teatru ze wspólnych osiągnięć ostatnich sezonów, oraz entuzjazm naszej publiczności, pozwoliło na sformułowanie twórczego zadania na przyszłe sezony: odpowiadania na wielkie pytanie postawione przez Stanisława Wyspiańskiego w „Studium o Hamlecie”, mianowicie „Co jest w Polsce – do myślenia”. Trud i radość związaną z szukaniem tych odpowiedzi zgodzili się z nami podjąć między innymi tacy artyści, jak: Luk Perceval, Monika Strzępka i Paweł Demirski, Krzysztof Garbaczewski, Anna Smolar, Konstantin Bogomołow. Do tego grona, oprócz reżyserujących w Starym Teatrze Pawła Miśkiewicza, Jana Klaty, Marcina Libera, chcieliśmy zaprosić również Grzegorza Jarzynę, nie zapominając oczywiście o młodych talentach.

W tak niepewnym czasie możemy mieć tylko nadzieję, że ważne, doceniane przez Państwa każdego wieczoru spektakle, obecne i dyskutowane na krajowych i światowych festiwalach, pozostaną wizytówką Starego Teatru i nadal będą częścią jego repertuaru, że dotychczasowy dorobek nie zostanie zaprzepaszczony. Tym samym informujemy, że zaplanowaliśmy repertuar teatru do końca bieżącego roku, mając nadzieję, że będą Państwo mogli nadal obcować z wybitnymi osiągnięciami zespołu Starego Teatru. Ponadto, po właśnie zakończonym sezonie otrzymaliśmy szereg zaproszeń na festiwale: w Madrycie, Sao Paulo i Szanghaju oraz na krajowe prezentacje w Bydgoszczy, Wrocławiu i Warszawie, z czego bardzo się cieszymy i gratulujemy wszystkim zaangażowanym w realizację spektakli artystom i pracownikom teatru.

Serdecznie dziękujemy za wspólnie spędzone cztery i pół sezonu pod dyrekcją Jana Klaty, entuzjastyczne reakcje, pisane prosto z serca listy i zachęcamy Was, Widzów do wzięcia na siebie części odpowiedzialności za losy narodowej sceny – bez Was nasza praca nie miałaby znaczenia.


Powiązane artykuły

Lipiec w MICET: FORGOTTEN WORLDS

Projekt Forgotten Worlds, na który składa się wystawa, cykl warsztatów i prowadzonych medytacji, zamyka (i zarazem otwiera) kolejny sezon twórczych działań w MICET - Muzeum Interaktywnym Starego Teatru.

27-06-2018

Czytaj więcej

MASTER CLASS: BŁAŻEJ PESZEK

Warsztat improwizacji z Błażejem Peszkiem już 6 i 7 lipca!

25-06-2018

Czytaj więcej