Aktualności

Zagraj w Teatr

Zagraj w Teatr

Muzeum Historyczne Miasta Krakowa i Narodowy Stary Teatr zapraszają na cykl warsztatów skierowany do młodzieży poszukującej kreatywnej rozrywki. Zajęcia mają na celu rozwijanie teatralnych pasji i przybliżenie obrazu współczesnego teatru zawodowego. Zaglądając za kulisy sceny, przekonamy się, że sztuka potrzebuje nie tylko artystów. Udowodnią nam to pracownicy Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie. Opowiedzą o wszystkim tym, czego nie widać z widowni. W ciągu całego cyklu warsztatów poznamy współczesne zawody teatralne i najważniejsze elementy produkcji teatralnej, czyli procesu, w którym z artystycznej wizji powstaje prawdziwy spektakl. Każde ze spotkań kończyć się będzie na deskach teatru – uczestnicy spróbują pracy za kulisami.
Zajęcia warsztatowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych odbywają się raz w miesiącu (w sobotę) o godz. 12.00 w Pałacu Krzysztofory. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

29 października
Inspicjent – szara eminencja
Kontroluje proces teatralny, daje sygnał rozpoczęcia i zakończenia, za każdym razem uważnie śledzi spektakl i pilnuje, by wszystko poszło zgodnie ze scenariuszem. Jak w praktyce wygląda praca inspicjenta? Najlepiej zapytać reprezentanta tego zawodu i przy pomocy jego wskazówek samemu spróbować sił w praktyce. Najważniejsze, by zachować zimną krew i znać odpowiedzi na wszystkie pytania reżysera i zespołu.
Katarzyna Gaweł

26 listopada,
Oświetleniowiec – z filtrem czy bez?

Ustawia reflektory, dobiera filtry, rzuca kontry lub przestrzały. Niby nic, ale widz patrzy tam, gdzie on skieruje światło. Oświetleniowiec może w teatrze bardzo wiele – pod warunkiem, że zna zasady optyki i potrafi jednocześnie obsługiwać kilkadziesiąt reflektorów. Takich umiejętności najlepiej uczyć się od zawodowca, który zdradzi, jak za pomocą światła odmłodzić aktora, a nawet wyreżyserować całą scenę. Zdobytą wiedzę sprawdzimy w praktyce, wykorzystując możliwości drzemiące w kilku zwykłych lampkach.
Paweł Papiernik

grudzień
Akustyk – na fali dźwięków

Przez cały spektakl nie zdejmuje słuchawek z uszu i ze skupieniem wpatruje się w stojącą przed nim konsolę pełną suwaków i świecących guziczków. Czym zajmuje się w teatrze akustyk i dlaczego jest niezastąpiony? Dźwięk w teatrze to już nie tylko siła głosu aktora, ale też pełna skala efektów akustycznych i muzycznych motywów, które uatrakcyjniają spektakl. Podczas zajęć usłyszymy je i spróbujemy wykorzystać w praktyce.
Wojciech Kiwer

styczeń
Kierownik techniczny – deus ex machina

Przekłada artystyczną wizję na techniczne realia. Zarządza całym procesem produkcji spektaklu i nadzoruje prace całego zespołu technicznego – od stolarza po garderobianą. Kierownik techniczny to nie tylko chodzący z linijką inspektor, ale złota rączka, który swoją kreatywnością przerasta nie raz reżysera. O tym zawodzie najlepiej opowiedzieć może tylko długoletni kierownik techniczny teatru, który nie jeden spektakl postawił na nogi. Każde z warsztatowych zadań będzie testem z manualnych zdolności i kreatywnego myślenia.
Krzysztof Fedorów

luty
Teatr – magia miejsca

Teatr to nie tylko budowla. Teatr to przede wszystkim ludzie: artyści, pracownicy techniczni, pracownicy administracji i widzowie. Dla każdego w teatrze jest miejsce. Na zakończenie warsztatów odbędzie się zwiedzanie budynku Narodowego Starego Teatr w Krakowie im. Heleny Modrzejewskiej przy placu Szczepańskim. Uczestnicy poznają architektoniczną strukturę teatru, zajrzą do niedostępnych zakamarków i poznają niezwykłą historię tego miejsca.
Katarzyna Gaweł, Krzysztof Fedorów

Partnerzy projektu: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej

 


Powiązane artykuły