Aktualności
Weekend z Tadeuszem Kantorem w Muzeum Starego Teatru
W sobotę 25 lipca, o godzinie 12.00, zapraszamy na oprowadzanie kuratorskie ZALUPOWANI 2: KANTOR o kantorowskich inspiracjach w teatrze Krystiana Lupy. Prowadzenie: Anna Litak. Spacer w cenie biletu do Muzeum: 12 zł N / 8 zł U.
25 i 26 lipca serdecznie zapraszamy do odwiedzenia stałej ekspozycji Muzeum, które posiada w swojej kolekcji kostiumy, projekty i zdjęcia ze spektakli współtworzonych przez Tadeusza Kantora.
Kantor związany był ze Starym Teatrem w latach 1945 – 1962; tu zaprojektował ponad 20 scenografii do przedstawień Lidii Zamkow, Ireny Babel, Romana Zawistowskiego czy Władysława Krzemińskiego. W scenografiach dla Starego wykorzystywał rozwiązania przestrzenne i obiekty inspirowane kubizmem, surrealizmem, taszyzmem. Malarskie eksperymenty z formą i podporządkowanie aktora warstwie wizualnej spektaklu, nie do końca jednak było możliwe w teatrze dramatycznym. Jedno z największych eksperymentalnych przedstawień tamtego czasu – „Nosorożec” Ionesco w reżyserii Piotra Pawłowskiego ze scenografią Kantora (1962), zostało oprotestowane przez aktorów, którzy nie mieli możliwości zbudowania i zagrania postaci, zapisanych w tekście dramatu. Kantor po latach chętnie wspominał przyjaźnie ze Starego, natomiast rzadko mówił o wykonanych tu projektach, traktując je jako prace komercyjne, realizowane w ramach etatu (aktywni scenografowie mieli wówczas państwowy obowiązek stałego zatrudnienia).
Wydarzenie jest częścią akcji „Spacerownik” Cricoteki – mapy prowadzącej śladami Tadeusza Kantora po Krakowie oraz programu „Bądź turystą w swoim mieście”. Do końca sierpnia, w witrynie Strefy BE (od ulicy Jagiellońskiej), będzie można zobaczyć kostiumy Tadeusza Kantora ze spektaklu „Święta Joanna” (reż. Władysław Krzemiński, premiera: 1956).
Powiązane artykuły
Rusza sprzedaż biletów na styczeń 2025
Zachęcamy do zapoznania się z repertuarem!
14-11-2024
Czytaj więcej