Aktualności

Transmisja na żywo premiery spektaklu „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki

Transmisja na żywo premiery spektaklu „Jeńczyna” w reż. Moniki Strzępki

31 grudnia, godz. 18.00 

Link do platformy:
http://vod.stary.pl/

Cena dostępu: 20 zł

Serdecznie zapraszamy na transmisję na żywo premiery spektaklu „Jeńczyna” w reżyserii Moniki Strzępki w sylwestrowy wieczór! 

Streaming premierowego przedstawienia będzie można obejrzeć 31 grudnia o godz. 18.00 na platformie vod.stary.pl.

Spektakl Jeńczyna jest próbą otwartej i wyzbytej uprzedzeń rozmowy o seksie: seksualnych fantazjach i lękach, utajonych pragnieniach i fascynacjach, której towarzyszy demaskacja społecznego strachu i wstydu przed mówieniem wprost o „sprawach intymnych”. Tytuł „Jeńczyna” nawiązuje do słowa „jeniec” i określeń mięsa (wołowina, cielęcina) i wyraża cierpienie z powodu braku właściwego języka rozmowy o seksie, co sprawia, że kochankowie czują, że ich ciała to uwięzione w celi „mięso ludzkie”.

Nienazwany w sztuce w sposób bezpośredni „stan wyjątkowy”, wywołany przez obecną sytuację pandemii Covid-19, sprzyja uwolnieniu libidalnego popędu bohaterów sztuki, którzy w serii krótkich scen, próbują otwarcie mówić o seksie i realizować swoje skryte seksualne fantazje: m.in chora na raka pacjentka upatruje szansy na wyzdrowienie w uprawianiu seksu z wieloma mężczyznami na oczach męża, matka wikarego odkrywa, że latanie samolotem przyprawia ją o orgazm, zdeklarowani konserwatyści szukają zaspokojenia w zbiorowym seksie w saunie, a prezydent, za namową feministek domagających się wreszcie kobiety na stanowisku głowy państwa, dokonuje operacji płci. Odsłonięciu skrywanych pragnień, fantazji i lęków bohaterów Jeńczyny towarzyszy ujawnienie niedojrzałości i obłudy części społeczeństwa oraz refleksja nad ograniczeniami rodzimego języka, często wulgarnego, który „straszy” i uniemożliwia pozytywne wyrażenie własnych potrzeb i doświadczeń erotycznych. A jest to przecież warunek tego, aby móc rozmawiać o seksie w sposób nieskrępowany i szczery. Sztuka zrealizowana przez stale współpracujący duet: Monika Strzępka (reżyserka) i Paweł Demirski (autor tekstu) to kolejna odsłona ich scenicznego dialogu z publicznością na temat naszej trudnej codzienności, prowadzonego z pasją i poczuciem humoru.

Spektakl rekomendowany jest dla widzów powyżej 18 roku życia.


Powiązane artykuły

Jubileusz Anny Polony

21 czerwca zapraszamy na wyjątkowy Jubileusz Anny Polony!

14-06-2024

Czytaj więcej

200. pokaz "Rodzeństwa"

22 czerwca zapraszamy na 200. pokaz "Rodzeństwa" w reż. Krystiana Lupy!

13-06-2024

Czytaj więcej

WYSTAWA: KOSTIUM CIAŁO

Serdecznie zapraszamy do Muzeum MICET na wystawę: KOSTIUM CIAŁO

11-06-2024

Czytaj więcej