Teatr bez barier
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą informację o planowanej wizycie w teatrze w celu szczegółowego omówienia naszej współpracy w dniu odwiedzin.
promocja@stary.pl / tel. +48 12 292 75 12
Na wszystkie spektakle Starego Teatru przysługują zniżki dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Widzowie posiadający bilety ulgowe są zobowiązani do okazania dokumentu upoważniającego do zniżki przy wejściu na widownię.
Liczba miejsc dla widzów poruszających się na wózkach uzależniona jest od układu scenografii lub akcji scenicznej konkretnego przedstawienia. Obsługa Teatru pozostaje do dyspozycji przez cały czas trwania spektaklu. Miejsca dla osób z niepełnosprawnością wzroku są wszędzie dostępne.
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji społecznej i zawodowej osoba z niepełnosprawnościami ma prawo przebywać z psem asystującym na terenie Teatru oraz podczas wybranych spektakli (bez efektów stroboskopowych).
Osoby z dysfunkcją wzroku i słuchu
Stary Teatr chce być miejscem przyjaznym szerokiemu gronu odbiorców, dlatego stopniowo dostosowuje swój repertuar do potrzeb osób z niepełnosprawnościami wzroku i słuchu. Wybrane spektakle z naszego repertuaru prezentujemy w wersji z audiodeskrypcją – opisem przedstawienia czytanym na żywo przez lektora, aktora Błażeja Peszka.
Teatr posiada system odbiorników umożliwiających tłumaczenie symultaniczne bądź odbiór czytanej audiodeskrypcji. Możliwe jest też umieszczenie ekranu do wyświetlania tekstu alternatywnego. Istnieje możliwość zorganizowania stanowiska dla tłumacza języka migowego.
Istnieje możliwość zamówienia audiodeskrypcji – w tej sprawie prosimy o kontakt z działem Promocji i PR
promocja@stary.pl / tel. +48 12 292 75 12
Dostępność architektoniczna Starego Teatru:
Duża Scena, Nowa Scena, Sala Modrzejewskiej, Strefa BE
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą informację o planowanej wizycie w teatrze w celu szczegółowego omówienia naszej współpracy w dniu odwiedzin.
promocja@stary.pl / tel. +48 12 422 90 80
Adres
ul. Jagiellońska 1, 31-010 Kraków
Dojazd komunikacją miejską
(przystanek Teatr Bagatela / 240 m)
Tramwaje: 2, 4, 8, 13, 14, 18, 24
Autobusy: 124, 152, 304, 424, 502
Teatr w żadnej lokalizacji nie posiada parkingu ani miejsc parkingowych dedykowanych osobom z niepełnosprawnością, ponieważ nie jest dysponentem pasa drogowego. Lokalizacja w ścisłym centrum Krakowa powoduje, że bezpośredni dojazd do budynku własnym samochodem jest niemożliwy (Strefa Ograniczonego Ruchu).
Jest możliwy dojazd uprawnionymi taksówkami, komunikacją miejską oraz pojazdami z identyfikatorem umożliwiającym wjazd do strefy ograniczonego ruchu.
Ogólnodostępne miejsca parkingowe w Strefie Płatnego Parkowania znajdują się najbliżej przy ulicy Krupniczej (400 m).
Ogólnodostępne miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej (1) i Szczepańskiej (2).
Osoby z niepełnosprawnością ruchową
Ze względu na zabytkowy charakter budynku, Teatr nie jest w stanie dokonać wszystkich zmian, pozwalających na pełną dostępność i samodzielne poruszanie się osoby z niepełnosprawnością ruchu. Wychodzi naprzeciw potrzebom, wykorzystując potencjał ludzki – wsparcie zespołu obsługi widzów i działu Promocji i PR Starego Teatru.
Wejście główne: Duża Scena, Nowa Scena, Sala Modrzejewskiej, Strefa BE
Główne wejście do budynku Starego Teatru prowadzi z poziomu chodnika, nie ma żadnych barier. Drzwi są przeszklone, dwuskrzydłowe, otwierane manualnie, a ich szerokość wynosi ponad 90 cm.
Wejście do dolnego foyer z holu kasowego prowadzi przez trzy pary drzwi wahadłowych – ich obsługa może być zbyt trudna dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Zespół obsługi widzów służy pomocą przy wejściu do foyer oraz szatni.
Kasa biletowa
Znajduje się po prawej stronie głównych drzwi wejściowych do Teatru. Nie ma progów ani schodów do pokonania. Kasa Teatru posiada system wzmocnienia dźwięku: głośnik i mikrofon.
Szatnia
Szatnia znajduje się w dolnym foyer, na wprost i po prawej stronie głównego wejścia do Teatru.
Winda
Budynek wyposażony jest w windę osobową przystosowaną do przewozu osób niepełnosprawnych (kabina o wymiarach 110×140 cm, szerokość drzwi 90 cm) a także niedowidzących i niewidomych (oznaczenia w alfabecie Braille’a). W kabinie zostały zainstalowane uchwyty oraz lustro ułatwiające poruszanie się w przestrzeni, a także interkom przywoławczy. Winda łączy poziom dolnego i górnego foyer (Duża Scena / Sala Modrzejewskiej).
Nowa Scena
Znajduje się w dolnym foyer, po lewej stronie głównego wejścia do Teatru. Zespół obsługi widzów służy pomocą w doprowadzeniu widzów z niepełnosprawnościami na widownię, od strony zaplecza.
Duża Scena / Sala Modrzejewskiej
Znajdują się na 1 piętrze budynku. Zespół obsługi widzów służy pomocą w doprowadzeniu widzów z niepełnosprawnościami na widownię, korzystając z windy zlokalizowanej w dolnym foyer Teatru.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca po bokach pierwszych rzędów widowni Dużej Sceny.
Zarówno Duża Scena jak i Sala Modrzejewskiej nie posiadają progów przy wejściach.
Strefa BE
Znajduje się na poziomie dolnego foyer, po prawej stronie głównego wejścia do Teatru i bezpośrednio przy lobby Muzeum Starego Teatru (MICET). Całkowita szerokość drzwi prowadzących z dolnego foyer Teatru do lobby Muzeum oraz drzwi wejściowych do Strefy BE wynosi 170 cm.
Toalety
Toalety dla osób z niepełnosprawnościami znajdują się na poziomie dolnego foyer, obok Strefy BE oraz na poziomie górnego foyer. Powierzchnia każdej z toalet wynosi 4 m2, a szerokość drzwi 90 cm.
Dostępność architektoniczna Starego Teatru:
Scena Kameralna
Uprzejmie prosimy o wcześniejszą informację o planowanej wizycie w teatrze w celu szczegółowego omówienia naszej współpracy w dniu odwiedzin.
promocja@stary.pl / tel. +48 12 428 47 00
Adres
ul. Starowiślna 21, 31-038 Kraków
Dojazd komunikacją miejską:
Tramwaje: 1, 3, 17, 19, 22, 24, 52, 62, 69
Teatr w żadnej lokalizacji nie posiada parkingu ani miejsc parkingowych dedykowanych osobom z niepełnosprawnością, ponieważ nie jest dysponentem pasa drogowego. Ogólnodostępne miejsca w Strefie Płatnego Parkowania znajdują się najbliżej przy ulicy Starowiślnej oraz na płatnym parkingu Pałacu Pugetów przy ulicy Starowiślnej 13.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową
Ze względu na charakter budynku, Teatr nie jest w stanie dokonać wszystkich zmian, pozwalających na pełną dostępność i samodzielne poruszanie się osoby z niepełnosprawnością ruchu. Wychodzi naprzeciw potrzebom, wykorzystując potencjał ludzki – wsparcie zespołu obsługi widzów i działu Promocji i PR Starego Teatru.
Wejście główne: Scena Kameralna
Do głównego wejścia Sceny Kameralnej prowadzi sień przechodnia, użytkowana wspólnie z pozostałymi mieszkańcami / użytkownikami kamienicy. Główne drzwi wejściowe do Teatru są przeszklone, dwuskrzydłowe, otwierane manualnie, a ich całkowita szerokość wynosi 200 cm.
Kasa biletowa
Znajduje się na końcu korytarza, przy wejściu na foyer. Nie ma progów ani schodów do pokonania. Kasa Teatru posiada system wzmocnienia dźwięku: głośnik i mikrofon.
Szatnia
Zespół obsługi widzów, asystujący osobie z niepełnosprawnością w dotarciu na widownię, przekaże ewentualne okrycia wierzchnie oraz bagaż do szatni Teatru oraz zwróci je po zakończeniu przedstawienia.
Scena Kameralna
Scena znajduje się na parterze budynku. Wejście dla osób z niepełnosprawnościami jest możliwe tylko przy pomocy pracownika zespołu obsługi widzów, ponieważ prowadzi ono przez boczne drzwi po prawej stronie kasy, zewnętrzny dziedziniec Teatralny i zaplecza sceny.
Na widowni osoby z niepełnosprawnością ruchową, poruszające się na wózkach, zajmują miejsca po bokach pierwszych rzędów.
Toalety
Scena Kameralna wyposażona jest w toaletę przystosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych – szerokość drzwi wejściowych wynosi 90 centymetrów, jednak jej dostępność dla osób poruszających się na wózkach jest ograniczona.
Dostępność architektoniczna Muzeum Starego Teatru (MICET)
Uprzejmie prosimy o kontakt przed wizytą w Muzeum w celu szczegółowego omówienia naszej współpracy w dniu odwiedzin lub warsztatu.
info@micet.pl / tel. +48 12 422 06 38
Adres
Jagiellońska 1, 31-010 Kraków
Dojazd komunikacją miejską
(przystanek Teatr Bagatela / 240 m)
Tramwaje: 2, 4, 8, 13, 14, 18, 24
Autobusy: 124, 152, 304, 424, 502
Ogólnodostępne miejsca w Strefie Płatnego Parkowania znajdują się najbliżej przy ulicy Krupniczej (400 m). Miejsca parkingowe dla osób z niepełnosprawnością znajdują się przy ulicy Jagiellońskiej (1) i Szczepańskiej (2).
Na wystawy i warsztaty w Muzeum przysługują zniżki dla osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Osoby posiadające bilety ulgowe są zobowiązane do okazania dokumentu upoważniającego do zniżki przy wejściu do Muzeum.
Zgodnie z ustawą o rehabilitacji społecznej i zawodowej osoba z niepełnosprawnością ma prawo przebywać na terenie Muzeum z psem asystującym.
Zespół przewodników i edukatorzy Muzeum pozostają do dyspozycji przez cały czas trwania wizyty lub warsztatu.
Osoby z niepełnosprawnością ruchową
Wejścia do Muzeum
Główne drzwi wejściowe do Muzeum znajdują się po prawej stronie głównego wejścia do Teatru. Drzwi są podwójne, oszklone, jednoskrzydłowe o szerokości, która może być niewystarczająca dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dla osób z niepełnosprawnościami ruchu wejście do Starego Teatru stanowi jednocześnie główne wejście do Muzeum.
Kasa biletowa
Bilety do Muzeum sprzedawane są w kasie biletowej przy głównym wejściu do Teatru. Zespół przewodników Muzeum służy pomocą przy ich zakupie.
Szatnia
Szatnia znajduje się w lobby Muzeum, na wprost wejścia.
Winda
Winda pozwala na przemieszczanie się osób z niepełnosprawnościami ruchowymi z poziomu lobby Muzeum na poziom -1 (stała wystawa). Korzystanie z windy możliwe jest wyłącznie w asyście przewodnika Muzeum.
Wymiary kabiny: szerokość 120 cm, długość 160 cm, wysokość 205 cm. Drzwi windy mają szerokość 90 cm. W kabinie zostały zainstalowane uchwyty ułatwiające poruszanie się w przestrzeni.
Toalety
Toaleta dla osób z niepełnosprawnościami znajduje się na parterze, obok lobby Muzeum i Strefy BE. Powierzchnia toalety wynosi 4 m2.
Sala warsztatowa (Strefa BE)
Służy do prowadzenia warsztatów oraz organizacji wystaw. Istnieje możliwość wyznaczenia miejsc dla osób poruszających się na wózkach. Uprzejmie prosimy o wcześniejszą informację o planowanej wizycie w celu szczegółowego omówienia naszej współpracy w dniu warsztatu.
info@micet.pl / tel. +48 12 422 06 38