Aktualności

Stary Teatr laureatem Supermarki Radia Kraków!

Stary Teatr laureatem Supermarki Radia Kraków!

Z dumą informujemy, że Narodowy Stary Teatr został laureatem Supermarki Radia Kraków za 2021 rok! 

Jury w składzie: Magdalena Szumiec, Łukasz Gazur, Krzysztof Glondys, Joanna Targoń, Justyna Nowicka wyróżniło dwa spektakle Narodowego Starego Teatru: „Halkę” w reżyserii Anny Smolar oraz „3SIOSTRY” w reż. Luka Percevala

Doceniliśmy aż dwa spektakle Narodowego Starego Teatru, które miały premierę w 2021 roku: „3SIOSTRY” w reżyserii Luka Percevala i „Halkę” w reżyserii Anny Smolar. Spektakl Percevala jest koprodukcją TR Warszawa i Narodowego Starego Teatru. – Stary Teatr przetrwał poważny kryzys i pokazał w 2021 swoją siłę, doskonałe aktorstwo i cenną w dzisiejszych czasach umiejętność wchodzenia w koprodukcje – mówili jurorzy.

Belgijski reżyser, jeden z najważniejszych współczesnych twórców europejskiego teatru, zrealizował swój pierwszy spektakl w Polsce. Jak podkreślał, sięgając po dramat Czechowa, przede wszystkim poszukiwał w nim metafory. „Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa przedstawienie to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Tytułowe bohaterki tęsknią nie za Moskwą, ale za utraconą bezpowrotnie przeszłością. Podróż do Moskwy przestała być problemem, od kiedy do stolicy Rosji można polecieć za 99 euro. Tanie linie nie kursują w tym kierunku, można się tam dostać jedynie na pokładzie własnej, zawodnej pamięci…”.

Czy można opowiedzieć na nowo historię moniuszkowskiej Halki? Oddać jej głos, zmienić dynamikę relacji między bohaterami na scenie? Takiego zadania podjęła z sukcesem się  jedna z najciekawszych współczesnych reżyserek teatralnych Anna Smolar, w spektaklu na Dużej Scenie Narodowego Starego Teatru. Po latach tworzenia autorskich przedstawień Smolar wróciła do polskiej klasyki. – Ta opera mnie zaintrygowała, ale także wywoływała jakiś bunt – mówiła  przed premierą reżyserka. Jurorzy Supermarki RK docenili świeże odczytanie polskiej klasyki i intrygującą formę spektaklu.

Twórcom i obsadzie obu spektakli składamy serdeczne gratulacje!

 


Powiązane artykuły