Aktualności

Spotkanie z dr Gaborem Maté

Spotkanie z dr Gaborem Maté

Kiedy?
9 czerwca, godz. 18.00 |  Duża Scena

 

Bilety-cegiełki:

1 czerwca (niedziela) dokładnie o godzinie 13.00 ruszy sprzedaż biletów-cegiełek (poprzez Zrzutkę) na spotkanie z dr Gaborem Maté.

UWAGA – Teatr nie jest dystrybutorem biletów.
Wszystkie kwestie związane z wejściówkami oraz Zrzutką są realizowane przez organizatora wydarzenia.
Minimalna wpłata: 25 PLN.
Link pojawi w relacji na IG i w komentarzu.
Wpłaty wesprą dwie inicjatywy niosące pomoc w Strefie Gazy: A & A RAINBOW HEARTS AROUND THE WORLD i COMPASSIONATE HEARTS FOR PALESTINE.
Spotkanie odbywa się dzięki współpracy Fundacji A & A Rainbow Hearts Around The World oraz Narodowego Starego Teatru im. H. Modrzejewskiej w Krakowie, w ramach realizacji projektu partnerskiego Hope For Children z Nanga Parbat Children Education & Welfare Foundation Diamer. 
Partnerem ogólnopolskiej trasy Gabora Maté jest sieć hoteli PURO.

Spotkanie z dr Gaborem Maté | Refleksje o traumie indywidualnej i zbiorowej. Palestyna i syjonizm

Gabor Maté światowej sławy lekarz, pisarz i jeden z bardziej wyrazistych głosów w dziedzinie traumy, uzależnień i zdrowia psychicznego.
Znany jest ze swojego bezkompromisowego sprzeciwu wobec systemowej przemocy i z promowania idei odpowiedzialności społecznej.
Maté od lat otwarcie wspiera prawa Palestyńczyków. Jako osoba żydowskiego pochodzenia i ocalały z Shoah, wnosi do tej debaty wyjątkową perspektywę – głęboko osobistą, moralnie poruszającą, a zarazem wzywającą do działania.
Rozmówcą i moderatorem spotkania będzie Tareq Jarrad, Palestyńczyk mieszkający w Krakowie, współzałożyciel Festiwalu Juthour Korzenie. Tareq podzieli się osobistym spojrzeniem na życie pod okupacją i trwający od pokoleń palestyński opór.
_______________________
Organizatorzy:

Narodowy Stary Teatr, sieć nauczycieli akademickich i osób studenckich związanych z polskimi uniwersytetami (Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytet Jagielloński), organizacje pozarządowe (Stowarzyszenie Nomada, Polsko-Palestyńska Inicjatywa na rzecz Sprawiedliwości Kaktus, Stowarzyszenie Plan B) oraz zaangażowane społecznie kolektywy (Akademia dla Palestyny, Cafe Bund, Kraków dla Palestyny, Katowice dla Palestyny, FFIPP Europe, kolektyw kefija)

Patronat honorowy:

Ogólnopolska trasa dr. Gabora Maté uzyskała patronat honorowy Rektora UWr, Rektora UŁ oraz Rektora Akademii Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi, a także patronaty medialne Polskiej Misji Medycznej, Machiny Myśli, Oko.press, FotoFestiwalu w Łodzi, Fabryki Sztuki w Łodzi, Łódzkiego Centrum Wydarzeń UMŁ, Szkoły Językowej al-Andalus, Stowarzyszenia Laboratorium Działań dla Pokoju SalamLab, Palmyra Films, Mediateki Memo, Łódzkiego Centrum Integracji Cudzoziemców/Koper Pomaga, Wydawnictwa Czarna Owca, Wydawnictwa Galaktyka, Instytutu Psychologii UŁ, Wydziału Psychologii UW, Dziekana Wydziału Psychologii i Kognitywistyki UAM, Centrum Badań Posthumanistycznych UŁ, Centrum Badań Migracyjnych UAM, Stowarzyszenia Lepszy Świat, Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UW, Stowarzyszenia Pracownia Etnograficzna w Warszawie, Akademickiego Centrum Designu w Łodzi, Le Monde Diplomatique, fundacji Nomina Rosa, kwartalnika „Nowy Obywatel” oraz Instytutu Grotowskiego.

___________________

Urodzony w 1944 roku na Węgrzech, kanadyjski lekarz, pisarz i mówca, znany ze swojego holistycznego podejścia do zdrowia, uzależnień i traumy. Prowadzi warsztaty i wykłady na całym świecie, współpracując m.in. z więźniami, osobami uzależnionymi i terapeutami.
Jest jednym z czołowych światowych ekspertów w dziedzinie psychologii uzależnień, rozwoju dziecięcego i związku między stresem a chorobami.
Jego wystąpienia na TEDx i podcastach (np. Joe Rogan Experience) przyciągają miliony słuchaczy.
Historia rodzinna Gabora miała kluczowy wpływ na jego późniejsze zainteresowanie traumą i jej skutkami. Jako ocalały z Holokaustu, dorastający w rodzinie naznaczonej wojną, skierował ścieżkę kariery w stronę zrozumienia ludzkiego cierpienia i niesienia pomocy.
W 1956 roku, podczas węgierskiej rewolucji, jego rodzina uciekła do Kanady, gdzie Gabor później studiował medycynę. Przez ponad 20 lat pracował jako lekarz rodzinny w Vancouver, specjalizując się w opiece paliatywnej i leczeniu pacjentów z uzależnieniami. W dzielnicy Downtown Eastside w Vancouver pomagał osobom uzależnionym od narkotyków i bezdomnym.
Gabor Maté łączy medycynę, psychologię i neurobiologię, podkreślając, że uzależnienia, choroby autoimmunologiczne i zaburzenia psychiczne często mają korzenie w nieprzepracowanej traumie i stresie.
Na miejscu dostępne będzie stoisko z książkami Gabora Maté.

Powiązane artykuły

Małgorzata Zawadzka nagrodzona!

Małgorzata Zawadzka została uhonorowana Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

09-06-2025

Czytaj więcej